Emsal karar: Kapalı olan özel okuldan veliye ücret iadesi!

Yüz yüze eğitimin sonlandırılmasıyla, çocuğu özel okulda okuyan, Kayseri İl Hakem Heyeti’ne başvurarak okulların kapalı olduğu 3 aylık dönem ücretinin geri iadesini isteyen bir veliye ücret iadesi yapılacak.

Emsal karar: Kapalı olan özel okuldan veliye ücret iadesi!

Türkiye’de Mart ayından bu yana etkili olan salgın nedeniyle okullar kapatılmış, yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitim dönemine geçilmişti. Çocuğu özel okulda okuyan ve ücretini ödeyen bir aile, okulların kapalı olduğu Mart Ayından Haziran’a kadar olan ücretin geri iade edilmesi için Kayseri İl Hakem Heyetine başvurdu.

Çıkan emsal kararla Türkiye’de ilk kez bir özel okul, Mart-Haziran dönemindeki parayı veliye iade edilecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, pandemi döneminde vatandaşın birçok sıkıntısı olduğunu, bu sıkıntılardan birinin de özel okullar olduğunu kaydetti.

“YÜZ YÜZE EĞİTİMİ HERHANGİ BİR ŞEY TELAFİ EDEMEZ”

İHA’nın aktardığı habere göre, uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimle aynı olmadığını, sözleşmede esas olanın yüz yüze eğitim olduğunu aktaran ve hakem heyetine başvurulmasını hatırlatan Şahin şöyle konuştu:

“Veliler çocuklarını yüz yüze eğitim yapmak üzere özel okullara gönderdiler. Fakat Mart ayından itibaren Haziran’a kadar okullar kapatıldı, yüz yüze eğitim olmadı. Uzaktan eğitim tedbiri alındı. Bizim bir kere yapmış olduğumuz sözleşmenin asıl unsuru yüz yüze eğitimdir. Yüz yüze eğitim olmadığı zaman onu herhangi bir şey telafi edemez. Biz telafi için değil ki yüz yüze eğitim için ücret ödedik. Öyle ise biz bu eğitimi almalıydık. Almadıysak o parayı geri almamız gerekiyordu. Hal böyleyken özel okullar özel okullar ’biz uzaktan eğitim verdik, paramızı geri alırız’ mantığıyla hareket ettiler. Halbuki böyle değil iş. Yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitim bir ise eğer o zaman bu kadar okul açmaya gerek yok. Neden bu kadar masraf yapıyoruz ki? Uzaktan eğitimi yapalım, altyapısını oluşturalım, kimse okula gitmesin, masraf da olmasın. Böyle bir şey söz konusu değil, tartışmaya bile girmeye gerek yok.

“VERİLMEYEN EĞİTİMİN ÜCRETİ TÜKETİCİYE İADE EDİLMELİ”

Özel okullarda 3 aylık verilmeyen eğitimin ücretleri tüketiciye iade edilmelidir. Bu noktada da ’hakem heyetine başvurun’ demiştik. Başvuran tüketicilerimizden ilk kararımız Kayseri İl Hakem Heyeti’nde çıktı, 7 bin 500 TL’lik ücret veliye iade edilecek. Çünkü sözleşmenin esas unsuru yüz yüze eğitimdir. Uzaktan eğitim için biz özel okula yazdırmadık. O dönem içerisinde özel okullarda çocuğunu okutup da parasını ödeyen bütün veliler hakem heyetlerine başvurarak bedelleri geri alabilirler. Emsal karar niteliğinde çıktı.”