Hollanda'da ırkçı parti lideri: Yoğun bakımı Muhammed veya Fatmalar meşgul ediyor

Hollanda'da Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesi şefi Armand Girbes ve ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in, 4 büyük kentteki corona virüsü hastalarına ilişkin açıklaması ülkede ırkçılık tartışmalarını alevlendirdi.

Hollanda'da ırkçı parti lideri: Yoğun bakımı Muhammed veya Fatmalar meşgul ediyor

Armand Girbes’in araştırmasına göre, Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Utrecht’teki yoğun bakım servislerinde çoğunlukla Batılı olmayan göçmen corona virüsü hastaları bulunuyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Girbes, Argos adlı radyo programına yaptığı açıklamada, “Şu anda ağırlıklı olarak Batılı olmayan geçmişe sahip hastalarımızın olması çarpıcı. Bu da onların Hollandaca dilini tamamen konuşmadıkları anlamına gelir” ifadesini kullandı.

Girbes, Hollanda’da yaşayan ama ülkenin dilini iyi konuşmayan kişilerin, corona virüsü konusunda daha fazla bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayarak “Bu gruplara ulaşmak için elimizden geleni ne kadar iyi yaptık?” diye sordu. Uzmana göre, Batılı olmayan göçmenlerin çoğunlukla geniş ailelerde yaşaması da virüsün yayılmasında önemli bir etken.

Girbes, enfeksiyonlar ve hastalığın daha ciddi seyrinin göçmenlerin yanı sıra düşük eğitim ve gelir düzeyine sahip Hollandalılar arasında da yaygın olduğuna işaret etti.

“YOĞUN BAKIM MUHAMMED VEYA FATMALAR TARAFINDAN MEŞGUL EDİLİYOR”

Ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, yoğun bakım ünitelerinde Hollandaca konuşamayan Batılı olmayan göçmenlerin bulunduğuna ilişkin Girbes’in açıklaması ile ilgili olarak hükümetten açıklama istedi.

Aşırı sağcı lider, Batılı olmayan göçmenlerin yoğun bakım servislerini meşgul etmesi nedeniyle Hollandalılar yeterince sağlık hizmeti alamadığını iddia etti.

Wilders, Twitter hesabından Hollanda Başbakanı Mark Rutte’ye, “Yoğun bakım servisleri esas olarak bizim dilimizi konuşmayan ve kurallara uymayan Muhammed veya Fatma tarafından meşgul edildiği için Henk ve Ingrid’in kanser, kalp yetmezliği veya diğer hastalıklarla ilgili tedavileri yeniden erteleniyor mu? Bu doğru mu?” sorusunu yöneltti.

“IRKÇI SAÇMALIK”

Bu ifade hem iktidar hem de muhalefet partileri tarafından tepkiyle karşılandı. Muhalefetteki sosyal demokrat İşçi Partisi (PvdA) lideri Lodewijk Ascher, Wilders’i yoğun bakım hastaları üzerinden ayrımcılığı körüklemekle suçlayarak ifadelerini “ırkçı saçmalık” diye değerlendirdi. Ascher, aşırı sağcı lidere “Henk, Ingrid, Muhammed ve Fatma, hastanelerimizde tüm hastalar için yoğun biçimde çalışıyor” karşılığını verdi.

Hükümet ortağı Hıristiyan Demokrat Partisi (CDA), Wilders’in sözlerinin üzücü olduğunu ve bunun gençlerin geleceğine yardımcı olmayacağını bildirdi.

Koalisyon ortağı Demokratlar 66 Partisi (D66) lideri Rob Jetten de Twitter hesabından Wilders’e, mahallelerde ve dini kurumlarda daha fazla kişiye ulaşmak için ne gibi çözüm önerileri bulunduğunu sordu. Jetten, hükümetle birlikte muhalefetin de Hollandaca, Lehçe, Arapça gibi birçok dilde corona virüsüne karşı bilgilendirme konusunda yardımcı olmasını istedi.

SOSYALİST PARTİ: “IRKÇILIK TEDAVİ YÖNTEMİ DEĞİLDİR”

Muhalefetteki Sosyalist Parti, “Irkçılık, Covid-19 için bir tedavi yöntemi değildir” derken, Yeşil Sol Parti (GL) de Wilders’in sözlerini “mide bulandırıcı” olarak değerlendirdi.

Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerin desteklediği Denk Partisi’nin lideri Farid Azarkan, Wilders’i, “hasta ideolojisini paylaşmak için bir akbaba gibi cesetlerin etrafında dolanmakla” suçladı.

Wilders ise kendisine yönelik tepkileri “aptalca” diye değerlendirdi. Hollanda Televizyonu’na (NOS) göre, corona virüsü salgınına ilişkin “Batılı olmayan göçmen ve Hollandalı ayrımı” ilk kez bu kadar açık bir şekilde dile getirildi.