Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Amerikalılar mal varlığını araştırırlar diye mi mahkumsun?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın İdlib vurgusuna dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Amerikalılar mal varlığını araştırırlar diye mi mahkumsun?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün İdlib’e ilişkin yaptığı açıklamada kullandığı “Bizim sınırlarımızda gerçekleşen olaylardan dolayı bu mücadelenin içerisinde olmaya mecbur değil mahkumuz” ifadelerine dikkat çekti ve “Neden mahkumsun? Amerikalılar mal varlığını araştırırlar diye mi mahkumsun?” diye sordu.

Gezi Davası’nda beraat kararı veren mahkeme heyetine soruşturma açılmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu HSK için “Hakimler ve Savcılar Alçak Kurulu diyelim artık” dedi.

Kılıçdaroğlu‘nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“KİMSİN SEN?”

-Bu ülkeye baharı getirmek mümkün. Bu ülkenin huzur içinde yaşamasını sağlamak mümkün. Bu ülkeye adaletin getirilmesi için de mücadele vereceğiz. Adaleti önemsiyoruz. Devletin temeli adalettir diyoruz. Adalet toplumun kaynaşması demektir. Adalet hak arayan kişinin başvurduğu yer demektir. Adalet egemen güçlerin önünde eğilmemek demektir. Dünya adalet üzerine inşa edildi. Aramızda hukuk fakültesi öğrencilerimiz var özellikle onlara seslenmek istiyorum: Adaletten şaşmayacaksınız.

-Zulme karşı sesimizi yükseltmezsek sadece düşüncelerimizi değil vicdanımızı da kaybetmiş oluruz. Osman Kavala kararından bahsediyorum. Erdoğan yargıya gözdağı veriyor. Kimsin sen ya! Gezi Davası’nda da Masak raporlarında da “Osman Kavala’nın Gezi olaylarının finansörü olduğuna yönelik bir delil bulunamadı” deniyor. Ama Osman Kavala hala içeride.

“Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu hemen toplanıyor. Pardon Hakimler ve Savcılar Alçak Kurulu diyelim artık. Hemen beraat veren yargıç hakkında soruşturma açılıyor.”

“BU KARARI VEREN SARAY’IN KÖLELERİDİR!”

Bir Damat İstanbul olayı var. Kanal İstanbul güzergahında yer kapatmış. Kimse yalanlayamıyor. Yayınlıyor Cumhuriyet gazetesi, sonra hemen yayın yasağı getiriyorlar. Bunun üzerine gazete erişim yasağı getirildi diye haber yapılıyor. Buna da ceza getiriliyor Bunlar hâkim mi sarayın köleleri mi? Bu kararı verenler hâkim değil sarayın köleleridir. Man adasını açıkladık. Yönettiği devlete bakın! Yönettiği devlete vergi vermemek için 15 milyon dolar para döndü beş kuruş para vermediler. Banka dekontlar bana ait diyor, para hareketlerin tamamı doğu. Slip kayıtlarının tamamı doğru. Ne oldu? Belgesel yaptık, yayın yasağı getirildi. O yasağı veren hâkimin vicdanı, hâkimlik ahlakı var mı? Sonra eleştirdim diye tazminat davaları açıldı. Önce benim davamın düştüğü hâkimler değiştirildi. Sandılar ki ben geri adım atacağım. Sizin feriştahınız gelse geri adım atmayacağım.

“SARAY’IN ORDUSU DEĞİL”

AKP’nin dış politikada yaptığı hatalara değinen Kılıçdaroğlu, “Suriye’deki kavganın niye parçası oldun? ‘İdlib’te, Libya’da ne işin var?’ diye sorduk. Herkesle kavga ettiler. Kahramanlık edebiyatı yapıyor. Sen kim kahramanlık kim? Süleyman Şah Türbesi’ni terör örgütünden kaçan adama kahraman mı denir? Tek bir Mehmetçiğimiz tırnağı bütün bir Suriye’den değerlidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ordusu Saray’ın ordusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti devletini egemen güçlerin maşası haline getirmek kadar bu ülkeye yapılabilecek daha büyük bir hıyanet yoktur”diye konuştu.

‘MAHKUM’ SORUSU

Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın FOX TV muhabirine tepki göstermesini eleştirerek, “FOX TV muhabiri soru soruyor. Muhabir sizin şehit ifadenize muhalefet tepki gösteriyor diyor. Erdoğan FOX önce gazete olsun diyor. Bunlar tamam. Şu ifade Türkiye’nin geceği açısından karamsar bir ifadedir. Bu mücadelenin içinde olmaya mahkumuz diyor. Neden mahkumsun? Amerikalılar mal varlığını araştırırlar diye mi mahkumsun? Ayakkabı kutusunda rüşvet alan adamı büyükelçi yaparsanız namus ve şereften bahsedemezsiniz.