Ordu İlküvez'de halka rağmen yapılan tesise 88 bin 499 TL para cezası

Ordu Çaybaşı İlküvez’de halkın bütün itirazlarına ve direnişine rağmen Ordu Büyükşehir Belediyesi (OBB) tarafından yapılan çöp tesisinin suları ve ormanı kirletmesi sebebiyle Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığına 88.499.00 TL idari para cezası uygulandı.

Ordu İlküvez'de halka rağmen yapılan tesise 88 bin 499 TL para cezası

Ordu Çaybaşı İlküvez’de Ordu Büyükşehir Belediyesi (OBB) tarafından yapılan çöp tesisinin suları ve ormanı kirletmesi sebebiyle İlküvezliler Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçe verdi.

Dilekçe verenlerden Av. Emrah Duman’a verilen 21.5.2020 tarih E-6606 sayılı yazılı yanıtta “2872 Sayılı Çevre Koruma Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ doğrultusunda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığına 88.499.00 TL idari para cezası uygulanmıştır” ifadesi yer aldı.

Konuyla ilgili konuşan Av. Emrah Duman, “Öncelikle suyu, toprağı için aylarca direnen İlküvezlilerin çığlığını duymanın, insan olmanın gereği olarak yaşananlar hakkında bilgi edinmek için dilekçe verdim. Dilekçeye verilen yanıt, halkın çığlığını duymayanlara, duymak istemeyenlere ders oldu. Bu bilgi ile bir devlet kurumu tarafından üstelik bu konuda birinci elden denetime yetkili bir resmi kurum tarafından hayata, çevreye, vatanın toprağına karşı kasten bir suç işlendiği, suç işlenmesine göz yumulduğu ayan beyan kabul edilmiş oldu” dedi.

“PARA CEZASI YETERLİ DEĞİL”

Çöp tesisine karşı verilen çadırlı direnişe katılanlardan İsa Karayiğit ise şunları söyledi:

Karda kışta üç ay boyunca bağırdık. Ölüyoruz, sularımız kirletildi. Yaban hayvanlar öldü, dedik. Kadınlarımızla, çocuklarımızla haykırdık. Ordu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne köyden topladığımız dilekçeleri götürdük. Zorunlu olarak tahlile geldiler. Gerçek ortaya çıktı. Verilen para cezası haklılığımızı kanıtladı.

Çöp tesisinin de tamamlanmadan çöp getirildiğini belirten Kocayiğit, “Bizler çöp tesisi yapılan yerin uygun olmadığını söylüyoruz. Orman kesilerek tepeye ve su kaynağının olduğu yere yapılan tesisin kirletmesi devam edecek. Biz köyümüzde Ordu’nun çöpünü istemiyoruz. Yalnızca para cezası yeterli değil. ÇED dosyasında yazılanlar da yoktu. Yani usulsüz bir işletme kapatılmalı. Şikayetlerimiz sonrası hızla eksiklikleri gidermeye çalıştılar. Yine söylüyoruz, ne yaparlarsa yapsınlar tesisin vereceği zararı önleyemezler” ifadelerini kullandı.

“HALKIN HAKLILIĞI KANIYLANDI”

OBB’ye kesilen para cezasına dair konuşan Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de şunları kaydetti:

Verilen para cezası halkın haklılığını kanıtladı. Ordu Büyükşehir Belediyesi hukuksuzluğa devam ediyor. OBB eski Başkanı Enver Yılmaz da yasadışı deniz dolgusu yaptı, şikayetimiz üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 72 bin TL para cezası kesti. Şimdi de yeni Başkan Hilmi Güler yönetimine kesildi. Eski yeni fark etmez aynı anlayış devam ediyor. Keyfi yönetme alışkanlığı terk edilmelidir. Bu ceza ders olsun, tesis derhal kapatılmalıdır. Bu cezalar usulsüz çalışmalarının da kanıtı oldu. Para cezaları halkın sırtına yıkılmamalı. Yöneticiler ödemelidir. Bu konuda yasal süreci başlatacağız.