Rıdvan Dilmen: Digitürk'ün TFF'ye ödeme farkını devlet ödeyecek

"Cumhurbaşkanı araya girdi, Gençlik ve Spor Bakanı'na talimat verdi ve yapılan toplantıda anlaşma sağlandı."

Rıdvan Dilmen: Digitürk'ün TFF'ye ödeme farkını devlet ödeyecek

Futbol yorumcusu ve Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Rıdvan Dilmen, geçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın araya girmesiyle çözüme kavuşturulan Digitürk-TFF uyuşmazlığı ile önemli bir iddiayı paylaştı. Dilmen, ödeme planında yayıncı kuruluş lehine yapılan indirim sonrasında “Devlet 300 milyon liralık farkı kapatacak” diye konuştu.

Süper Lig’de yayıncı kuruluş beIN Sports ile Türkiye Futbol Federasyonu arasındaki ücretle ilgili anlaşmazlık hafta içi son buldu. Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen konuyla ilgili açıklama yaptı.

Anlaşmanın detaylarını aktaran Rıdvan Dilmen NTV ekranlarında, “Dünyada bütün ülkelerde pandemi sürecinde yayıncı kuruluşlar 150-200 Milyon euro arası indirim yapıyor. beİN Sports da bir indirim istedi. Tuhaf olan Temmuz 20’de başlayan ve yaklaşık 4,5 ay süren bir sorun vardı. TFF sanırım 2 milyar 650 bin TL istiyordu. Sözleşme 3 milyar TL civarındaydı. beIN de bugüne kadar 1,5 milyar TL üzerinde ödeme yaptı. Ligin markası bu kadar eder mi, etmez mi bilemem. Yayıncı kuruluş 2 milyar 350 bin TL’ye kadar çıkmıştı. Ciddi bir rakam farkı vardı. hep söylüyorum ama insanlar yanlış yere çekiyor. Sporu çok seven bir Cumhurbaşkanı var. Bu anlaşmazlığı görünce Cumhurbaşkanı araya girdi, Gençlik ve Spor Bakanı’na talimat verdi ve yapılan toplantıda anlaşma sağlandı.” diye konuştu.

Dilmen “Aradaki 300 milyon TL’lik farkı devlet verecek. Kulüpler bu parayı alsın, sıkıntı yaşamasın istedi. Büyük ihtimal ligin adı Spor Toto Süper Lig olur. Cumhurbaşkanı’nın spora olan katkısı ortadadır. İnsanlar ne kadar teşekkür etse azdır. Vergi yapılandırması, tesisler dışında da yine katkısı oldu. Bir kere sordu, ‘Neden anlaşamıyorlar’ dedi ve hemen devreye girdi. Bu sponsorluk olacak. Daha önce emsali var Spor Toto olarak yine 30 milyon dolar veriliyordu. Arada böyle fark olunca, Cumhurbaşkanı talimat verdi. tahmin ediyorum, Spor Toto olur.” şeklinde konuştu.