Sağlık Bakanlığı, İBB'nin koronavirüs verilerinin paylaşılması talebini reddetmiş

'Hasta verilerini bize verin, verilerle karşılaştıralım, turnikeye kartı okuttuğu gibi iptal edelim, otobüse almayalım.' Ama onlar verileri vermek istemediler.

Sağlık Bakanlığı, İBB'nin koronavirüs verilerinin paylaşılması talebini reddetmiş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Sözcüsü Murat Ongun, Sağlık Bakanlığından İstanbul koronavirüs verilerini istediklerini ancak Bakanlık tarafından verilmediğini ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Basın Sözcüsü Murat Ongun, Sağlık Bakanlığından İstanbul’daki koronavirüsle ilgili verileri istediklerini ancak Bakanlığın vermediğini söyledi.

Halk TV’de Şirin Payzın‘ın programına katılan İBB Basın Sözcüsü Murat Ongun, Sağlık Bakanlığı ile protokol yapıldığını söyledi. Ongun, Bakanlıktan hastaların verilerini istediklerini ancak bakanlığın vermediğini belirterek şöyle konuştu:

“Sağlık Bakanlığı ile İBB arasında bir protokol imzalandı. Bakanlık bizden 8 milyon İstanbul kartlının verisini istedi. ‘Ben bunu hasta verisiyle karşılaştıracağım. Eğer biri toplu taşıma kullandıysa para cezası keseceğim’ dedi. Biz de dedik ki zaten; ‘Otobüse bindi ve bulaştıracak. Hasta verilerini bize verin, verilerle karşılaştıralım, turnikeye kartı okuttuğu gibi iptal edelim, otobüse almayalım.’ Ama onlar verileri vermek istemediler. Bizim belediyede 800’den fazla kişi evde karantinada. Ama herkes bunu yapmıyor ki.”