AKP'li Bayram'dan Erkam Yıldırım'ın Venezuela ziyaretine ilişkin açıklama

AKP'li Bayram, "Giderken kendileriyle beraber 1-2 koli maske ve kit vardı. Gümrüklük iş değil. Tırlar veya gemilerle ihraç edilen mal değil. Toplasan iki koli etmez." ifadelerini kullandı.

AKP'li Bayram'dan Erkam Yıldırım'ın Venezuela ziyaretine ilişkin açıklama

Ülkücü çete lideri Sedat Peker’in ‘uyuşturucu ticareti yapıyor’ iddiası üzerine tartışmalar devam ederken, AKP’li bir isimden daha Erkam Yıldırım’ın Venezuela ziyaretine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye-Venezuela Parlementolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın da katıldığı Venezuela seyahatini anlattı. Parlamento seçimlerini gözlemlemek için Venezuela’ya gittiklerini belirten Serkan Bayram, Yıldırım’ın gezmek için heyete katıldığını söyledi. Bayram, “Bir iki koli maske ve kit vardı. Toplasan iki koli etmez.” ifadelerini kullandı.

Heyette yer alan CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılıç ise gezide Yıldırım’ı bir kez gördüğünü belirtirken, Venezuela’da koronavirüs oranlarının düşük seyrettiğini ve çok az maske kullanıldığını belirtti.

“MASRAFLARI MECLİS KARŞILADI”

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın aktardığına göre, Bayram iki YSK üyesinin de yer aldığı heyetin 4 Aralık 2020’de THY’nin tarifeli bir seferiyle Venezuela’ya gittiğini söyledi. Masrafları TBMM’nin karşıladığını vurgulayan Bayram, Yıldırım ve iki patronun aynı uçakla fakat kendi imkanlarıyla katıldığını kaydederken patronların ülkeyi görmek ve hayır işi için geldiklerini ifade etti.

Bayram, heyetin 6 Aralık’ta seçim sandıklarını gezdiğini, 7 Aralık’ta Maarif Vakfı’na bağlı iki okulu gezip akıllı tahta ihtiyacını karşıladığını, Sağlık Bakanlığı’na ait hastanedeki yanık ünitesini açtıklarını ve Filistin Camisi’nin ihtiyaçlarını giderdiklerini belirtti.

“İHRACAT BABINDA DÜŞÜNMEMEK LAZIM”

Bayram, maske ve kit tartışması hakkında ise şunları ifade etti:

“Giderken kendileriyle beraber 1-2 koli maske ve kit vardı. Gümrüklük iş değil. Tırlar veya gemilerle ihraç edilen mal değil. Toplasan iki koli etmez. Badem şekeri de götürdük, onu da mı anlatalım? Baklava götürdük, onu da mı anlatalım?”

Bayram, şöyle devam etti:

“İhracat babında düşünmemek lazım. Erkam bey hayırsever bir iş adamıdır. Başbakanımızın oğludur. Bir insanı karalamak veya niyet okumak hiçbir Türk vatandaşına yakışmaz”

“VENEZUELA’YA HİÇ GİTMEMİŞ, ‘GELİN’ DEDİK”

Yıldırım’ın bu ülkede yatırımı olmadığını savunan Bayram, ne şekilde davet edildiği sorusu üzerine, “Ben Erkam ve Binali beylerin avukatıyım. Venezuela’ya hiç gitmemiş. ‘Buyrun gelin’ dedik” diye konuştu.

“BANA YARDIMDAN SÖZ EDİLMEDİ”

CHP’li Kılınç, Venezuela’nın Türkiye büyükelçisinin daveti üzerine heyete katıldığını ve seçimleri izlediğini belirterek, şunları söyledi:

“Biz giderken dört kişiydik. Uçakta Binali Yıldırım’ın oğlunu görmedim. Ancak aynı uçakta olduğumuz anlaşılıyor. Otelde otururken, baktım işadamlarıyla çok ilgileniyorlar. ‘Kim bu?’ dedim. Dediler ki: Binali Yıldırım’ın oğlu. Orada o kadar gördüm.”

Maske ve kit kolisi görmediğini anlatan Kılınç, “Bana yardımdan söz edilmedi. Ben AKP’lilerle muhatap olmadım. Yıldırım’ın oğluyla diyaloğum olmadı” dedi.

Venezuela’da koronavirüs verilerinin yüksek olmadığını anlatan Kılınç, “Oranın düşük olduğunu söylediler. Maske takan çok azdı” dedi.