Ankara'da gözaltına alınan sağlık emekçileri serbest bırakıldı

ATO Başkanı Dr. Ali Karakoç ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Uğurlu'nun da aralarında bulunduğu 8 kişinin tamamının akşam saatlerinde serbest bırakıldığı bildirildi.

Ankara'da gözaltına alınan sağlık emekçileri serbest bırakıldı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından Ankara Şehir Hastanesi’ndeki özlük haklarının sağlanması talebiyle yapmak istedikleri alkışlı protesto, polis müdahalesine takıldı.

Eyleme müdahale eden polis, pandeminin başından bu yana Yenimahalle Devlet Hastanesi’nin Covid-19 servisinde görev yapan Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Dr. Ali Karakoç, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Uğurlu, SES Ankara Şube Eş Başkanları ve Dev Sağlık-İş’lilerin de olduğu 8 kişiyi gözaltına aldı.

ATO Başkanı Dr. Ali Karakoç ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Uğurlu’nun da aralarında bulunduğu 8 kişinin tamamının akşam saatlerinde serbest bırakıldığı bildirildi.

“HAKKINI ARAYAN SAĞLIK EMEKÇİLERİNE YÖNELİK SALDIRILAR SON BULSUN”

Polis müdahalesi ve gözaltılara ilişkin Ankara Tabip Odası’nın sosyal medya hesabından da bir açıklama yapıldı. Yaşanan duruma tepki gösterilen açıklamada, “Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!” denildi.

ATO tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Özlük haklarımızı talep etmek için gerçekleştireceğimiz alkışlı protestoya polis saldırdı! Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Uğurlu, SES Ankara Şube Eş Başkanları ve Dev Sağlık-İş’lilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Pandemi döneminde artan sorunlarla baş etmeye çalışan, hakkını arayan sağlık emekçilerine yönelik baskılar son bulsun! Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!”

POLİS  ENGEL OLMAYA ÇALIŞTI

Gözaltılara ilişkin bir açıklama da Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın sosyal medya hesabından yapıldı.

“Özlük haklarımız için Ankara Şehir Hastanesi önünde yapmak istediğimiz eyleme saldıran polis aralarında Ankara Şube Eş Başkanlarımız, eski Eş Genel Başkanımız İbrahim Kara, Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç ve Dev Sağlık-İş’lilerin de olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına altı”ifadelerine yer verilen açıklamada, “Pandemi döneminde artan sorunlarla baş etmeye çalışan sağlık emekçilerine ve yöneticilerimize yönelik baskılar son bulsun, gözaltılar derhal serbest bırakılsın. Gözaltılara tepki gösteren Ankara Şehir Hastanesi sağlık emekçilerinin alkışlı protestosu da polis tarafından engellendi” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan müdahaleye ve gözaltılara karşı açıklama yapmak isteyen Genel Sekreter Pınar İçel de polisin engellemesiyle karşılaştığı bildirildi.

İşte o görüntüler;

ATO BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ SERBEST BIRAKILDI

ATO’dan yapılan son açıklamada ise, ATO Başkanı Dr. Ali Karakoç ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Uğurlu’nun serbest bırakıldığı bildirildi. Açıklamada, “Gözaltına alınan Başkanımız Dr. Ali Karakoç, Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Ayşe Uğurlu serbest bırakıldı. Baskılar bizi yıldıramaz!” denildi.