Ardahan Üniversitesi’nin yüzde 68’i boş kaldı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre Ardahan Üniversitesi yüzde 32 doluluk oranıyla listenin son sırasında yer aldı. Ardahan Üniversitesi'ne sadece 204 öğrenci yerleşti.

Ardahan Üniversitesi’nin yüzde 68’i boş kaldı

Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber’in, 10 farklı görevi birden yürütmesi ile gündeme gelen Ardahan Üniversitesi’nin 635 kontenjanına sadece 204 öğrenci yerleşti. Bu sonuçla yüzde 32.13 oranında doluluğa ancak ulaşan üniversitenin tercih edilmemesi Ardahanlılar tarafından da şaşkınlıkla karşılandı.

“ÜCRET ALMIYORUM”

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, geçtiğimiz günlerde rektörlük görevinin yanı sıra dekanlık, enstitü müdürlüğü ve koordinatörlük gibi 10 farkı görevi aynı ayda yürütmesi ile gündeme gelmişti.

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, söz konusu görevlerinden ötürü herhangi bir ücret almadığını ve almasının da mümkün olmadığını söylemişti. Prof. Dr. Biber, bu görevlerin bir çoğunun rektör olarak alt görevleri olduğunu anlatarak şu açıklama da bulunmuştu:

“Üniversitelerde görevlendirildiğin her kurul, her komisyon için ücret alamazsın. Sadece benim değil, rektör yardımcılarının da dekanlarımızın da benim gibi birçok alt görevleri, komisyon ya da kurul üyelikleri var. Rektörlük görevimle birlikte Sağlık Bilimleri Dekanlığını bizzat ben yürütüyorum. Bu tür atamalar genelde kadro ve personel yetersizliği sonrasında yapılıyor.”

6 FAKÜLTE, 8 YÜKSEKOKUL, 12 ARAŞTIRMA MERKEZİ VE 700 PERSONEL VAR

2008 yılında kurulan Ardahan Devlet Üniversitesi’nin, bünyesinde Mühendislik, İlahiyat, İktisat, Edebiyat, Sağlık Bilimleri ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin yanı 8 Yüksek O1 Enstitü bulunuyor. Modern kampüsü ve altyapısı ile öne çıkan üniversitede 2021 yılı rakamlarına göre toplam 5 bin 586 öğrenci eğitim görüyor. Üniversitenin bugüne kadar mezun ettiği öğrenci bin 46 öğrenci mezun oldu. Ardahan Üniversitesi’nde, 370 akademik, 330 idari olmak üzere toplam 700 personel görev yapıyor.