Erdoğan'dan 'Kütüphane Söyleşileri'...

"Gelmiş zaten, niye kapıyı kapatalım. Oradan 3-5 dolar veya Avro girecekse ülkemize bırak girsin. Zaten nerelere nasıl para harcayacağı belli. Yapılan tamamen siyasi bir dezenformasyon. Bunlara hiç kulak asmıyorum. Şu anda Sultanahmet meydanında birçok yer kapalı. Orada dolaşan turistlere bakıyorsunuz, halı vs. satın alıyorsa alıyordur."

Erdoğan'dan 'Kütüphane Söyleşileri'...

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kütüphane Söyleşileri’nde gençlerle söyleşti…

Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle gençlerle kütüphane söyleşilerinde bir araya gelerek; gençlerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“(İsrail’in Filistin işgali) Olayı uluslararası bazda değerlendirmeyelim, ülkemizde de aynı kafada olan siyasi liderler var. Muhalefetin bir kanadı benim Netanyahu ile aynı çizgide olduğumu söyleyecek kadar bir açıklama yapıyor. O Filistin’in haritadaki yerini bilmeyecek kadar zavallıdır.”

TURİST DEĞERLENDİRMESİ…

“Turistlere serbest, vatandaşa yasak fikri bunların hepsi sadece ‘iktidarı nereden çökertiriz, zayıf düşürürüz’. Bu sabah bir televizyon kanalında baktım ki açılış yapılıyor bir yerde. ‘Turizm çöktü’ diyor bu yeni siyasete giren şahıs. Biz göreve geldiğimizde 12 milyon dolar gibi turizm geliri vardı. Biz bu rakamı 35 milyar dolara çıkardık. Şu anda bir koronavirüs döneminden geçiyoruz. Gelenler öyle veya böyle bazı riskleri göze alarak geliyor. O riskleri göze alarak gelenlere ‘sokaklarda dolaşamazsın’.

Gelmiş zaten, niye kapıyı kapatalım. Oradan 3-5 dolar veya Avro girecekse ülkemize bırak girsin. Zaten nerelere nasıl para harcayacağı belli. Yapılan tamamen siyasi bir dezenformasyon. Bunlara hiç kulak asmıyorum. Şu anda Sultanahmet meydanında birçok yer kapalı. Orada dolaşan turistlere bakıyorsunuz, halı vs. satın alıyorsa alıyordur. Onlara neden kapıyı kapatacaksın! Bırak yapsın alışverişini. Sıkıntı zaten bu aya kadar devam etti. Şimdi biz kapıları nasıl açarız, nasıl turistleri bir an önce ülkemize sokarız, bunun arayışı içerisindeyiz. Birçok Avrupa ülkesiyle görüşmeler yapıyoruz. Bir an önce kapılarınızı açın, kapılarımızı açalım diyoruz. Kültür Turizm Bakanı örneğin dün Rusya’da idi. Öbür tarafta biz İngiltere, Almanya ile görüşmeler yapıyoruz. Buralardan turistler gelsin diye. Kalkıp da ‘turisti açık, yerliye kapalı’nın propagandası yapmak sosyal medyanın sahtekârlığı ve ülkemizi içeriden vurmak kampanyasından başka bir şey değildir.”

FETÖ’NÜN ÖNEMLİ BİR İSMİ ELİMİZDE

Erdoğan, FETÖ’den önemli bir ismin ele geçirildiğini açıkladı.

Erdoğan, “Yakında FETÖ takımından da önemli bir ismi açıklayacağız, şu anda elimizde. Şu Nurettin Sofi olayı biraz şöyle bir kenara geçsin, ondan sonra da FETÖ’den kimi yakaladık, hesaba çektik, ne durumda onun açıklamasını da inşallah yapacağız” dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in partisinin grup toplantısında kendisini İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya benzetmesine tepki gösteren Erdoğan, “40 yıllık siyasi hayatı bunlarla mücadele ede ede geçmiş olan bir Erdoğan’a sen bunu söyleyemezsin, bu senin ne haddinedir ne de sana böyle bir fırsatı kimse vermez. “Beni Netanyahu ile aynı kefeye koyacak kadar ahlaksızlaşan bizde siyasetçi var. Zavallıdır” diye konuştu.

NETANYAHU SÖZLERİ

“Olayı uluslararası bazda değerlendirmeyin. Maalesef ülkemizde de aynı kafada olan, aynı yanlışı ortaya koyan siyasi liderler var. Şu anda muhalefetin bir kanadı örneğin benim Netenyahu ile adeta aynı çizgide olduğumu söyleyecek kadar, grup toplantısında bir açıklama yapıyor. Filistin dendiği zaman benim ciğerlerim adeta sese gelir. Ve o Filistin’in haritadaki yerini bilmeyecek kadar zavallıdır. Ben ise BM Genel Kurulu’nda 47’den bugüne bu terör devleti İsrail’in Filistin’i nasıl topraklarını işgal edip, 47’den itibaren bugünlere geldiğini genel kurulda haritayla göstermişimdir.

Belki birçoklarınız da benim o konuşmamı izlemişsinizdir. 47’den bugüne kadar nasıl o topraklar işgal edile edile küçüldü ve bugün adeta işgal devleti, terör devleti İsrail, Filistinli kardeşlerimize yaşanacak yer bırakmadı. Utanmadan, sıkılmadan kalkıp, beni Netanyahu ile aynı kefeye koyacak kadar ahlâksızlaşan bizde siyasetçi var. Bir kadın olması hasebiyle daha ileri gidecek değilim. Ben bugüne kadar Netanyahu ile bir araya gelmiş değilim. Şaron’la biraraya geldim. Benim İsrail’in Başbakanı ile Davos’ta maceram oldu. Orada verdiğim cevabı tüm dünya biliyor.

Bunlar çocukları, kadınları, yaşlı insanları katlederler, şehit ederler. ‘Siz busunuz’ dedim. Davos’ta söyledim, BM Genel Kurulu’nda söyledim. 40 yıllık siyasi hayatı bununla mücadelede geçmiş olan Erdoğan’a bunu söyleyemezsin. Bu senin ne haddinedir, sana kimse bu fırsatı vermez. Bizim Filistinli kardeşlerimize olan desteklerimiz, gerek insani yardım konusunda gerek diğer konularda. Bugüne kadar Filistin’e Türkiye Cumhuriyeti devletinin yapmış olduğu tüm destekler AK Parti iktidarı dönemindedir. Hanımefendi önce bunu öğren. Hastanelere varıncaya kadar insani yardımlarımızı, desteklerimizi yaptık. Ama bunların böyle bir derdi yok. Bunlar Esad’ın yanında yer alırlar. Bunlar Filistin’e karşı düşman olanların yanında yer alırlar. Biz Netenyahu’ya karşı bundan sonra da aynı mücadeleyi vererek yolumuza devam edeceğiz.

Filistin’de ve dünyada ne kadar Müslüman ve ne kadar Türk varsa ya bir katliama ya da bir soykırıma uğramıştır. Türkler hiçbir zaman ne katliam ne de soykırıma girişmiştir. Bugün Irak’ta Türkmenler çileli bir kader yaşamaktadır. Türkmen elinde büyük bir beklenti var. Yüz yıllık bu hasret sona erecek mi? Özellikle de Türkmen ilinden size davet var. Irak’a ziyaretinizde Kerkük’ü, Musul’u görmenizi istiyoruz.”