Eski MİT Müsteşar Yardımcısı: Kılıçdaroğlu haklı, somut şüpheler var

"Bu olayların savsaklandığını biliyoruz. Tüm bu olayların siyasi iktidar cenahından hatta tepe yöneticileri tarafından desteklendiğini de görebiliyoruz"

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı: Kılıçdaroğlu haklı, somut şüpheler var

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “siyasi cinayetler kaygım var” açıklamasını “haklı” buldu. Siyasi cinayetler konusunda “somut şüpheler” olduğunu belirten Öneş, Kılıçdaroğlu ve Akşener’e dönük saldırıları anımsattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdaroğlu’nun “Siyasi cinayetler kaygım var” çıkışının yankıları sürüyor. Açıklamaya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturma başlatılırken, iktidar tarafından da peş peşe açıklamalar geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kılıçdaroğlu’nu suçlayarak “Bu bir FETÖ taktiğidir” ifadesini kullandı.

‘NİÇİN ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALINMAMIŞTIR SORMAMIZ GEREKİYOR’

“Suikast” iddialarına ilişkin DW Türkçe’den Alican Uludağ’a konuşan  eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, savcılığın bu konuda harekete geçmesinin önemli olduğunu belirterek “Ancak bugüne kadar niçin harekete geçilmemiştir? Benzer olaylar üzerinde niçin durulmamıştır? Özellikle darp eylemlerine maruz kalan siyasetçiler, gazeteciler ve sanatçıları gibi olaylar üzerinde niçin önleyici tedbirler alınmamıştır sorusunu sormamız gerekiyor” açıklamasını yaptı.

‘KILIÇDAROĞLU HAKLI’

Konunun hassas olduğunu dile getiren Öneş, konuyu gündeme getiren Kılıçdaroğlu’nun haklı olduğunu vurguladı. “Toplumun aydınlanması ve bilinçlendirilmesi bakımından zamanında yapılmış bir uyarı olarak görüyorum” diyen Öneş, Kılıçdaroğlu’na yönelik Ankara’nın Çubuk ilçesindeki linç girişimine dikkat çekti. Öneş, şöyle devam etti:

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’E YÖNELİK SALDIRILARI HATIRLATTI

“Böylesine linç olayına karşı yetkili kurumsal yapılar seyirci kaldı. Yargı organı seyirci kaldı. Yargı sisteminde gelişen bu olayla ilgili süreçlerde fiili yaratanların sorumluların, sorumlu şahsın, linç olayı içinde gözüken şahısların iktidar partisi mensupları tarafından destek alması çok ibret verici bir olaydı.”

Öneş, İyi Parti Genel Başkanı Akşener’in evinin önünde eylem yapıldığını, Gelecek Partisi Genel Başkanı Özdağ’ın Ankara’da darp edildiğini, bazı gazetecilere yönelik saldırılar olduğunu anımsattı. Faillerin ortaya çıkmasına karşın yargılamalardan bir sonuç çıkmadığının altını çizen Öneş, “Bu olayların savsaklandığını biliyoruz. Tüm bu olayların siyasi iktidar cenahından hatta tepe yöneticileri tarafından desteklendiğini de görebiliyoruz” ifadesini kullandı.

SEDAT PEKER’İ TWEETLERİ

Öneş, Sedat Peker’in de sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ölüm listeleri olduğunu açıklandığına dikkat çekerek, “Sedat Peker’in yurtdışından attığı tweetlerle ortaya koyduğu bu konuyla bağlantılı bilgiler konusunda hiçbir araştırmanın yapılmaması ve bu tweetlerdeki somut veriler bize Türkiye’de siyasi cinayet olayı ile karşılaşabileceğimiz gibi somut durumu şüpheyi ortaya çıkarıyor” değerlendirmesini yaptı.

‘SEÇİM SÜRECİN PROVOKASYON BEKLİYORUM’

Öneş, “Seçim sürecine gidilirken bir provokasyon bekliyor musunuz?” sorusuna ise “Beklemiyorum dersem, doğru söylemem. Çünkü böylesine bir iklimde özellikle Türkiye demokrasisini engellemek isteyenler unsurların böylesine olaylara tevessül etmeleri ihtimalini daime dikkate almak durumundayız” yanıtını verdi.

Bu konuda duyarlı olunması gerektiğini belirten Öneş, muhalefete “birlikte hareket etmeleri” çağrısında bulundu.