'Fahrettin sen de dur' teklifi

CHP, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapılması için kanun teklifi verdi. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu teklifin adı için "'Fahrettin sen de dur' yasa teklifi bu" dedi.

'Fahrettin sen de dur' teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılması için TBMM Başkanlığına hazırladığı kanun teklifini verdi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında hazırladığı kanun teklifinin gerekçesini anlatan Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay gibi isimlerin “istisnai memur” olduğunu ancak siyaset yasağını çiğnediklerini belirterek “İşte Fuat Oktay’ın yanında Fahrettin Altun var, Mehmet Uçum var, var da var. Bunlar Kanuna göre istisnai memur. İstisnai memur 657 sayılı DMK’da da var. İstisnai memurlara 657 sayılı kanunda diğer memurlar gibi siyaset yapamayacakları, devlete sadakat gibi birçok zorunluluk getirilmiş, bunlar uymuyorlar. Fahrettin Altun, sabah akşam siyasetçilere laf yetiştiriyor, dalga geçiyor, hakaret ediyor. Fahrettin Altun, sen devlet memurusun. Evet, seçilmiş birisi atamış ama bütün devlet memurlarını seçilmiş biri atıyor. Devlet memurusun ve DMK’ya uymak durumundasın.” dedi.

Devlet Memurları Kanununun Fahrettin Altun’a da Mehmet Uçum’a da siyaset yasağı getirdiğini söyleyen Bekaroğlu, “Daha açık hale getirilmesi için 657 sayılı kanunda bir değişiklik öngören kanun teklifi hazırladık. Kanunun 7. Maddesi devlet memurlarının sorumlulukları ile ilgilidir, tarafsızlıkları ile ilgilidir. ‘Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti lehine konuşamazlar…’ der. Biz buna ‘59. Maddede zikredilen istisnai memurluklar dahil tüm devlet memurları, Cumhurbaşkanlığında çalışan daire başkanları Fahrettin Altun’lar, Mehmet Uçum’lar, bakan yardımcıları filan, istisnai memurlar; bütün bunlara siyaset yasaktır.’ diyoruz. Zaten yasak ama biz buna “Kandıralı, sen de dur” diyoruz. Kandıralı’nın hikayesi var; talim yaptıran komutan “Kıt’a dur” diyor, herkes duruyor Kandıralı yürümeye devam ediyor. Kandıralı sen de dur diye bir komut daha veriyor. Biz de öyle diyoruz; Fahrettin Sen de dur! ‘Fahrettin sen de dur’ yasa teklifi bu.” şeklinde konuştu.