İlhan Cihaner: 'Sağ-sol kalmadı' demek aslında 'sol kalmasın' demektir

CHP içindeki 'Gelecek İçin Biz' grubundan, eski milletvekili İlhan Cihaner, CHP lideri, Kılıçdaroğlu'nun "sağ-sol kavramlarına karşı olduğunu" belirttiği sözlerine tepki gösterdi. Cihaner, "Solun tarihsel olarak haklı çıktığı bir dönemde iktidarı doğrudan doğruya sağa teslim etme çabasından başka bir şey değildir" dedi.

İlhan Cihaner: 'Sağ-sol kalmadı' demek aslında 'sol kalmasın' demektir

“Sağ ve sol kavramlarına karşı olduğunu” söyleyip “21’inci yüzyılın sorunlarını 18’in yüzyıl kavramlarıyla mı çözeceğiz? Nedir sağcılığın, solculuğun kriterleri? Solcular kamu adına çalışır. Sağcılar kamu adına çalışmıyor mu? Solcular fakire yardım eder. Sağcılar fakire yardım etmiyor mu?” diyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Gelecek İçin Biz Oluşumu”nun önde gelen ismi, CHP 24’üncü ve 26’ncı dönem milletvekili, hukukçu İlhan Cihaner’den tepki geldi.

Independent Türkçe‘ye konuşan Cihaner, mevcut parti yönetimiyle mevcut ayrışmalarının da zaten bu noktada yaşandığına dikkat çekti.

“YERİ GELİNCE DENİZ GEZMİŞ DİYORSUNUZ”

Cihaner, şu ifadeleri kullandı:

“Topluma dair her türlü olgu, kavram önce dinamiklerini yaratır. Önce dinamik, vaka olarak ortaya çıkar, sonra tanımlanır. Sağ – sol dediğimiz ideolojiler de böyle oluşmuştur. Siz bu olguları yok etmeden ‘sağ-sol kalmadı’ diyemezsiniz. ‘Türkiye’de sağ – sol kalmadı, bunlar artık 18’inci yüzyılın kavramlarıdır’ demek aslında ‘sol kalmadı, sol kalmasın’ anlamına gelir.”

Sol ve sağı aynı koşullarda eleştirmenin yanlış olduğunu belirten Cihaner, “Ülkede ekonomik ve ideolojik anlamda bir ilişkiler bütünü varsa, o ilişkiler bir bütün olarak orada duruyorsa ve siz de aslında her ikisi de eşit koşullardaymış gibi “Sağ-sol yok” diyorsanız aslında var olan ilişkiler bütününden yana tavır almış oluyorsunuz. Bu durumda sağ-sol kalmadı diyenler her kimse aslında kalmaması gereken sol, doğru olan sağdır demektedir” dedi.

“Parti tabanında meşruiyetlerini sol kavramlardan, değerlerden alanların dışarıya karşı ‘Aslında biz solcu değiliz’ demesi ayrıca bir sorun” diyen Cihaner, “Böyle bir toplantıda sağ-sol kalmadı diyorsunuz yeri geldiğinde Deniz Gezmişler’in aydınlanma mücadelesinin ve laikliğin savunuculuğunu yaptığınızı söylüyorsunuz” diye konuştu.

“SAĞA DESTEK ANLAMINA GELİR”

Tarihsel olarak solun savunduğu değerlerin haklı çıktığı bir dönemden geçildiğine işaret eden Cihaner, “İktidarın ‘kültürel iktidarımızı kuramadık’ dediği ve krizin bu kadar derinleştiği dönemde ‘sol kalmadı’ demek mevcut ilişkilerin devamını savunmak demektir. Nedir bu ilişkiler? ‘Yoksulluk, işsizlik, gençlerin, göçmenlerin sorunları devam etsin çözümü de sağ bulsun’ demek olur. Solun tarihsel olarak haklı çıktığı bir dönemde iktidarı doğrudan doğruya sağa teslim etme çabasından başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

“Dünyada yükselen bir aşırı sağ tehditten bahsedilirken, neoliberal ekonomilerin çöktüğü söylenirken, Türkiye’deki sağ iktidarın kendisini açık açık sağ olarak tanımlarken sadece sizin ‘sağ-sol kalmadı’ demeniz sağ değerlere, sağa ait toplumsal ilişkilere destek verdiğiniz anlamına gelir” diyen Cihaner, eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü:

“Ayrıca sağ- sol kalmadı kavramını yalnızca bizimkiler kullanıyor. Sağ partilerde sağ-sol kalmadı diyen yok” diyen Cihaner, “Geçmişlerinden ve savundukları değerlerinden övünüyorlar ve bunları savunarak oy toplamaya çalışıyorlar. Bizde ise birilerinin solun savunduğu değerleri göz ardı edip bir de ‘Sağ-sol karşıyım. Bunlar 18’inci yüzyılın kavramları’ demesi gizli bir sağcılığa işaret eder” yorumunu yaptı.

“CHP TABANINI SAĞA ÇEKME OLGUSU”

“Sanayileşmenin başladığı dönemler ile günümüzdeki sınıfsal ilişkiler arasında tabii ki farklılıkların var ancak insanlık, halen solun savunduğu değerler üzerinden ileriliyor” diye konuşan İlhan Cihaner, “Siz grev hakkını savunan bir sağ parti gördünüz mü? Ya da savaşı savunan bir sol parti. Bir süreden beri CHP tabanını sağa çekme olgusu var ama bununla oy artıramadığınız gibi yoksulların umudu da olamıyorsunuz” dedi.

Dünyada eşitsizlikler var olduğu sürece solun da varolacağını vurgulayan Cihaner, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bazıları bunu görmüyor olabilir ve çözümün sağ politikalarda olduğunu düşünüyor olabilir. Bizim mücadelemiz her zeminde onlarla olacak”