İskenderun'da yakalanan uyuşturucuyu getiren kişiye vatandaşlık verilmiş

Geçtiğimiz günlerde İskenderun'da yapılan operasyon ile 3 milyon liralık captagon uyuşturucu hapının İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlık verilen bir kişinin getirttiği ortaya çıktı.

İskenderun'da yakalanan uyuşturucuyu getiren kişiye vatandaşlık verilmiş

İskenderun Limanı’nda yakalandığı duyurulan 313 milyon liralık captagon uyuşturucu hapının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilen Suriye nüfusuna kayıtlı bir kişiye gittiği öğrenildi.

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, bugünkü yazısında geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından duyurulan İskenderun Limanında ele geçirilen 313 milyon lira değerinde captagon uyuşturucu hapı ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Ağırel’in yazısındaki ilgili kısım şu şekilde:

“İskenderun Limakport Limanı’na gelen 17 konteyner yükü “bina taşı” beyan edilen eşya da 15-16 Mayıs tarihlerinde Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince riskli olarak değerlendiriliyor.”

Narkotik detektör köpek eşliğinde yapılan kontrolde köpeğin ürünlerin bir bölümüne tepki vermesi üzerine içerisinde uyuşturucu olduğundan şüphelenilen taşlar kırılıyor. Yapılan incelemede taşların içerisinde gizlenen şeffaf paketlerin uyuşturucu haplarla dolu olduğu anlaşıldı. Aramada toplam 1072,6 kilogram (6.264.259 adet) uyuşturucu hap ele geçiriliyor. Buraya kadar olanları zaten haberlerden öğrenmiştiniz.

Fakat ayrıntısına indiğimizde bu transit ihracat Kırıkhan vergi dairesine kayıtlı Altın Atlar San. Tic. adlı bir firma tarafından gerçekleştiriliyor. Sahibi ise Suriye/Hama uyruklu Haşem Kaddur… İşin ilginci bu kişi T.C. vatandaşı olmuş. Resmen İçişleri Bakanlığı tarafından T.C. kimlik numarası verilmiş.

Öğrendim ki zaten daha önce Mart 2017 yılında uyuşturucu konusunda bazı bürokratlarımız Arap emirliklerine gitmiş. Bazı firmalar hakkında bilgi paylaşımı olmuş ancak bu bilgi paylaşımı yapılan firmalar bugüne kadar birileri tarafından korunmuş veya göz ardı edilmiş.

Daha vahimi… Bu kişiler kim, biliniyor. Başka bir transit ticaret gerçekleşmiş mi, evet gerçekleşmiş. Suriye’deki ve Türkiye’deki bağlantıları kimler, hepsi kayıtlarda var. Şimdilik akıllardaki soru şu: Bu yaşananların Sedat Peker’in konuşmalarıyla bir bağlantısı var mı?”