'Mavi Marmara' satılıyor

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Bana mı sordunuz?" diyerek yarı yolda bıraktığı Mavi Marmara gemisi, "icra" nedeniyle satılığa çıkarıldı.

'Mavi Marmara' satılıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ‘Günün başbakanına mı sordunuz’ diyerek yarı yolda bıraktığı Mavi Marmara gemisi satılıyor.

İsrail tarafından 2010 yılında saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisi, 3 milyon 888 bin lira bedelle açık artırmaya konuldu. Anadolu 3’üncü İcra Dairesi tarafından yayınlanan açık artırma ilanında, Mavi Deniz Taşımacılığına ait geminin 93 metre boyunda, 15,80 metre eninde olduğu belirtildi. Eski ismi ‘Mavi Marmara’ olan ‘Anatolian’ isimli yük gemisinin şerh kaydında ipotek ve haciz olması nedeniyle satışa çıkarıldığı kaydedildiği ilanda, geminin Somali’nin Başkenti Mogadişu Limanı’nda bulunduğu, sigorta değerinin 2 milyon dolar olduğu, geminin seyir, haberleşme ve diğer can emniyet koruma gibi ekipmanlarının faal halde olduğu aktarıldı.

“GEMİDE SALDIRIYA DAİR İZLER MEVCUT”

İlanda, geminin “deniz haydutları” tarafından saldırıya uğradığı belirtilirken, “gemide bulunan silahlı muhafızların karşılık verdiği, buna rağmen saldırının hem füze hem de mermi atılarak devam ettiği, askeri muhafız gemilerinin yetişmesi ile saldırının sona erdiği” anlatıldı. Bu sebeple satışa konu gemide saldırıya dair izler mevcut olduğu, geminin fiziksel kondisyonunun orta derece olduğu, yakıt ikmali, kumanya ikmali yapılması sertifikalarının yenilenmesi ve personel ile donatılması durumunda kendi imkanları ile seyir yapılabilecek durumda olduğu, Türkiye’ye getirilme masrafının 320 bin 220 dolar olduğu belirtildi.

NE OLMUŞTU?

İHH isimli İslamcı kuruluşun organize ettiği ‘Mavi Marmara’ gemisi, Gazze’ye yardım taşırken 31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail tarafından saldırıya uğramıştı. Saldırıda 10 kişi hayatını kaybederken, 50’den fazla kişi ise yaralanmıştı. Olaydan yaklaşık 6 yıl sonra İsrail’le girişilen “diplomatik çözüm” kapsamında saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine 20 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verilmişti.

Tazminat ödenerek kapatılmak istenen süreçle ilgili islamcı kesimi tatmin etmeyen bu sonuç hakkında Erdoğan, “İsrail, Türkiye’nin taleplerini karşılamıştır” açıklaması yapmıştı.

Erdoğan, kimi islamcı grupların tepkisini çeken bu anlaşma sonrasında açıklamasında “Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz? Biz zaten yardımı yaptık, yapıyoruz” demişti.