Onur Havayolları ile ilgili iddia: Hac ve umreden gelen 10 milyar nerede?

Maaşlarını alamayan Onur Havayolları'ndan bir pilot, 'Sadece hac ve umre için altı geniş gövdeli uçak 10 yıl uçak başına her ay 1.5 milyon dolar kazandı. 10 yılda 10 milyar lira eder' dedi.

Onur Havayolları ile ilgili iddia: Hac ve umreden gelen 10 milyar nerede?

Yaklaşık iki yıldır maaş alamayan Onur Havayolları’nın, 1600 Çalışanı aileleri ile birlikte 11 Kasım 2021 günü Saat 11.11’de şirket önünde haklarını aramak için toplanmaya hazırlanıyor.

Maaşlarının pandemiden çok önce ödenmemeye başladığını vurgulayan bir Onur Havayolları pilotunun iddiaları ise çarpıcı: “Sadece hac ve umre için 6 geniş gövdeli uçak 10 yıl boyunca uçak başına her ay 1.5 milyon dolar kazandı. Bu operasyonlarda ben de vardım. Basit hesapla yılda 1 milyar, 10 yılda 10 milyar lira eder. Bu para nerede, neden maaşlarımızı ödemiyorlar…”

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre , şirket yönetimiyle tüm görüşme taleplerine ve çözüm arayışlarına rağmen sonuç alamayan çalışanlar adına yapılan açıklamada çarpıcı iddialara yer verildi:

MALİ DENETİM TALEP EDİYORUZ

Ülkemizin köklü havayolu şirketlerinden Onur Havayolları 2019 yılında 3 milyar 127 milyon lira ciro ile Türkiye’nin 110’uncu büyük firması oldu.

Buna rağmen 2020 yılında 1600 den fazla personeline henüz ülkemizde pandeminin etkileri görülmediği halde şubat-mart maaşlarını ödemedi.

Yine pandemi döneminde operasyonlarına devam etmesine rağmen, çalışan personellerine hiç bir maaş ödemesi yapmayıp haklarını hiç etti.

21 aydır çalışanlarına maaş ödemediği gibi hiçbir açıklamada bulunmadı.
Şirketimizin göz göre göre iflasa götürülüyor olması ve ilgili kurumların buna duyarsız kalmasından üzüntü duyuyoruz.

Binlerce mağdur Onur Havayolları çalışanları olarak alın terimiz olan tüm hak edişlerimizi istiyoruz.

Yine devletimizin Onur Havayolları üzerinde ivedi olarak mali denetim getirmesini talep ediyoruz.

KAZANDIĞIMIZ PARALAR NEREDE?

Tam 21 aydır tek kuruş maaş alamayan bir Onur Havayolları pilotunun iddiası ise çok çarpıcı:

Onur Havayolları tam altı geniş gövdeli uçağıyla 10 yıl boyunca Suudi Arabistan’da operasyon yaptı. Uçak başına her ay 1.5 milyon dolar para alındı. Ben de bu operasyonlarda görev aldım. Bunu konuyla ilgili herkes bilir. Basit hesapla yılda 108 milyon dolar, 10 yılda 1 milyar dolar yani yaklaşık 10 milyar lira eder. Bu sadece hac ve umre kazancı. Bu paralar nerede? Neden bu kadar insanın çoluk çocuğunu mağdur ediyorlar…”