THY'nin kabin memurları Kanada'ya iltica için başvurdu

Gri pasaport skandalı ile anılan kurumlar arasına Türk Hava Yolları da girdi.

THY'nin kabin memurları Kanada'ya iltica için başvurdu

Türkiye’den Avrupa’ya “sosyal projeler” kapsamında gri pasaport çıkararak kaçanların benzerlerinin bugünlerde Türk Hava Yolları’nda yaşandığı iddia ediliyor.

AirportHaber‘e göre, görevli olarak Kanada’ya uçuş yapan birden fazla kabin memuru, bu ülkeye iltica etmek için başvuruda bulundu.

Kimlik ve pasaportlarını konakladıkları otelde bırakan kabin memurlarının iltica etmek için yasal prosedürleri başlattığı iddia edildi.

Kaç kişinin bu yolu kullanarak Kanada’ya iltica başvurusunda bulunduğunun belli olmadığı ancak ekipler arasında çok konuşulan bu yöntemi kullananların sayısının gün geçtikçe arttığı belirtiliyor.

“KURTULUŞ OLARAK GÖRÜYOR OLABİLİRLER”

Konu hakkında Sözcü‘ye açıklamalarda bulunan Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN) Başkanı Seçim Seçkin Koçak ise iltica hakkında duyumlar aldıklarını belirterek, “Milli havayolunun ekibi olarak gidip ekibi bırakmasını hoş karşılamıyorum. İstifa edip gitmelilerdi” dedi.

“Türkiye’nin kırılganlığının ve belirsizliklerinin fazla olduğunun düşünüldüğünü” dile getiren Koçak, “Sosyal yaşam gibi pek çok etken var. Havacılık çalışanlarının bütün ülkeleri görmesi de bunu etkiliyor. Orada insanlarla tanışıyorlar. Sıkışmışlıktan kurtuluş olarak görüyor olabilirler” ifadelerini kullandı.