Ümitcan Uygun hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi

2 cinayetin baş şüphelisi Ümitcan Uygun hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi.

Ümitcan Uygun hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi

2 cinayetin baş şühelisi Ümitcan Uygun hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi. Aleyna Çakır ve Esra Hankulu’nun şüpheli ölümlerinde baş şüpheli Uygun, İddianamede, şüpheli Ümitcan Uygun’un Hankulu’nu öldürdüğü belirtilirken, diğer iki şüphelinin ise suç delillerini kararttıklarına dikkat çekildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

İddianameye göre, Mamak ilçesi Akdere semtindeki eve, 3 Ağustos’ta ihbar üzerine giden emniyet güçleri, Esra Hankulu’nun hayatını kaybettiğini belirledi. Bunun üzerine olay gecesi Hankulu ile aynı evde kalan şüpheliler Ümitcan Uygun, Furkan G. ve Dilan C. gözaltına alındı.

İddianamede ifadelerine yer verilen şüpheliler, Hankulu’na yönelik bir eylemlerinin olmadığını, ölümüne ilişkin ise bilgilerinin bulunmadığını iddia etti.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET 

Dosyanın delilleri arasında yer alan Adli Tıp Raporu’nda Hankulu’nun, künt kafa travmasına bağlı iç kanaması sonucunda yaşamını yitirdiği belirtildi.

İddianamede, şüpheli Ümitcan Uygun’un Hankulu’nu öldürdüğü, diğer iki şüphelinin ise suç delillerini kararttıklarına dikkat çekildi. Bu kapsamda, şüpheli Uygun’un, “kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi” kasten öldürme suçundan “ağırlaştırılmış müebbet”, tutuksuz şüpheliler Furkan G. ve Dilan C’nin de “suç delillerini karartmaktan” 5 yıla kadar hapse mahkum edilmesi istendi.