Ziya Selçuk 'EBA'yı övdü: İlkokul öğrencilerinin yalnızca yüzde 66'sı uzaktan eğitime katılabildi

Salgın nedeniyle başlayan uzaktan eğitim, birinci yılını doldururken MEB'in raporuyla yaklaşık 5 milyon öğrencinin, uzaktan eğitim sürecinde kullanılan Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) erişemediği ortaya çıkmıştı.

Ziya Selçuk 'EBA'yı övdü: İlkokul öğrencilerinin yalnızca yüzde 66'sı uzaktan eğitime katılabildi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, salgın nedeniyle uzaktan yapılan eğitimlere ilişkin konuşmasında yine EBA’ya ve milyonlarca öğrencinin erişemediği eğitim sistemine övgüler dizdi.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle geçilen uzaktan eğitim sistemine ilişkin EBA altyapısının güçlendirildiğini iddia eden Bakan Selçuk, “Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak.” dedi.

Salgın nedeniyle başlayan uzaktan eğitim, birinci yılını doldururken MEB’in raporuyla yaklaşık 5 milyon öğrencinin, uzaktan eğitim sürecinde kullanılan Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) erişemediği ortaya çıkmıştı.

Sabah’tan Ceyda Karaaslan’ın haberine göre Bakan Selçuk, “Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak. EBA altyapımızı güçlendirdik. Hibrit modelini uygulamaya ilişkin ciddi bir deneyimimiz oldu. Bundan sonraki süreçte hangi derslerin yüz yüze hangi derslerin uzaktan yapılabileceğine ilişkin çalışmalardan sonra yeni yol haritası belirleyeceğiz. Birçok okulumuzun buna ilişkin altyapısı uygun” diye konuştu.

Selçuk, “Bakanlığımız tarafından yıllardır gerçekleştirilmeye çalışılan eğitim-öğretim ortamlarının teknolojiyle bütünleştirilmesi çalışmaları için bir kaldıraç görevi gördü” ifadesini kullandı.

Selçuk, şöyle konuştu:

“Bakanlığımızın hâlihazırda var olan altyapısı, uzaktan eğitimin başlaması ile daha da güçlendirilerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha sık kullanıldı. EBA platformu dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim sitesi haline geldi. Uzaktan eğitimde küçük yaş grubundaki öğrencilerimizde, gelişim düzeyinin getirdiği faktörlere bağlı olarak bazı zorluklar yaşandı. Ortaokul öğrencileri ise uzaktan eğitime daha kolay adapte oldu. Süreci daha kolay yönettik.”

İLKOKUL SEVİYESİNDE KATILIM YÜZDE 66

“Eğitim yılı 1. dönemi itibarıyla; canlı ders düzenleyen öğretmen sayısı toplamı 884 bin 804 oldu. Öğrencilerin bu derslere katılım yüzdesi, ilkokul seviyesinde yüzde 66, ortaokul seviyesinde yüzde 73, lise seviyesinde yüzde 77 olarak gerçekleşti. Erken çocukluk eğitiminde, sürece ailenin katılımı önemli. Salgın sürecinde bu noktada önemli ilerleme kaydettik. Aileler, çocuk gelişimi ve eğitiminde aktif rol aldılar ve bu konudaki bilinç düzeyi ve çocukların aileleriyle geçirdikleri nitelikli zaman önemli ölçüde arttı.”

“Ayrıca bu süreç bize bazı dersleri uzaktan eğitimle verebileceğimizi gösterdi. Bu durumun devam ettirilebileceğini düşünüyoruz. Eğer salgın olmasaydı yıllar alacak bir deneme sürecini aşmış olduk.”