'Camide basılan imam' iddiası: Müftü 'Dini nikâhlıysa göreve iade ederiz' demiş

Camide bir kadınla basıldığı iddia edilen imamın kayınpederi Nihat Kayhan, Karabük Müftüsü Ercan Aksu hakkında, “Görevini kötüye kullanmak, görevi ihmal, şüpheliyi korumak” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Kayhan müftünün kendisine "camide birlikte olduğu kadının dini nikahlı eşi olup olmadığını, eğer dini nikahlı ise nikahını kinim kıydığını, şahitlerini göstermesini söyleyeceğiz" dediğini ifade etti.

'Camide basılan imam' iddiası: Müftü 'Dini nikâhlıysa göreve iade ederiz' demiş

Karabük Sipahiler Köyü’nde cami imamı Yusuf Ziya S.’nin camide bir kadınla basıldığı iddiası gündem olmuştu. Eşi tarafından basılan cami imamı Yusuf Ziya S. hakkında, eşinin şikayeti sonrası jandarma ekipleri soruşturma başlatmıştı.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’ün bugün yayımlanan yazısında aktardığına göre, imam Yusuf Ziya S.’nin Yozgat Yeniden Refah Partisi (YRP) İl Başkanı olan kayınbabası Nihat Kayhan, yaşanan olayları Karabük Müftüsü Ercan Aksu’ya anlattı. Ancak kayınbaba Kayhan müftüden, “Kendisine camide birlikte olduğu kadının dini nikahlı eşi olup olmadığını, eğer dini nikahlı ise nikahını kinim kıydığını, şahitlerini göstermesini söyleyeceğiz. Eğer bunları da geçerse görevine iade edeceğiz” yanıtını aldı.

Bunun üzerine Nihat Kayhan, Karabük Müftüsü Ercan Aksu hakkında, “Görevini kötüye kullanmak, görevi ihmal, şüpheliyi korumak” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Kayhan dilekçesinde müftünün kendisine verdiği yanıtı belirterek, “Bu olayın Diyanet İşleri Başkanlığı’na bildirmediğini, müfettiş istemediğini, dosyayı bu şekilde örtbas edeceğini kendisinin beyanlarıyla kanaat getirdim. Yapmış olduğu açıklamalarla da benim şüphelerimi arttırdı. Bu kişinin cezalandırılması ve görev aldığı kuruma ihbarda bulunulmasını arz ederim” diye yazdı.

“MÜFTÜYÜM, ASLA FIRSAT VERMEYİZ”

Karabük Müftüsü Ercan Aksu ise yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

“Bize ulaşır ulaşmaz işi Valimizle görüşüp, işin bir an önce sonuçlandırılması için murakıp görevlendirdik. Ancak, iddia tarafı, soruşturmanın yerelde yapılmamasını, imamın korunacağını gerekçe gösterip Diyanet’ten müfettiş istenmesini talep etti. Evli olan görevlimizin, camide bir kadınla birlikte olduğu iddia edilmektedir.
Kızın babası gelip endişesini ifade etti. Endişe etmemesini, müftü olarak en ince detayına kadar konuyu inceleyeceğimizi söyledim. Olayın her safhasını en ince detayına kadar takip ediyorum. Din adamıyım, müftüyüm.Böyle bir işe asla fırsat vermeyiz. Nitekim, Diyanet İşleri Başkanlığı’mız da olaya el koydu ve soruşturmaya hafta içinde başlanacak. Sözleşmeli olduğu için imamı açığa alamadık, sadece din hizmetlerinden çektik.”