Lübnan Başbakanı Mikati'den Suudi Arabistan'a övgü

Mikati, "Taif Anlaşması, Lübnan'da yaklaşık 30 yıl önceki iç savaşı sonlandırmasından ötürü büyük önem taşıyor. Suudi Arabistan, Lübnan'ı yalnız bırakmadı, Lübnan'ın yanında oldu" dedi.

Lübnan Başbakanı Mikati'den Suudi Arabistan'a övgü

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre, Başbakan Necib Mikati, Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçisi Velid el-Buhari’nin daveti üzerine başkent Beyrut’taki UNESCO binasında “Taif Anlaşması’nın 33. Yıldönümü Ulusal Konferansı”na katıldı.

Konferansta basın açıklaması yapan Mikati, “Taif Anlaşması, Lübnan’da yaklaşık 30 yıl önceki iç savaşı sonlandırmasından ötürü büyük önem taşıyor. Suudi Arabistan, Lübnan’ı yalnız bırakmadı, Lübnan’ın yanında oldu” dedi.

Açıklamasında günün önemine değinen Mikati, “Bugün yapılan bu konferans da Suudi Arabistan’ın Lübnan’ı yalnız bırakmadığını yeniden gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Mikati, konferansa katılımın yoğun olmasının Lübnan için hala en uygunu olan Taif Anlaşması’nın içeriğinin teyidi anlamı taşıdığını belirtti.

Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçisi Velid el-Buhari, konferansın Suudi Arabistan’ın, Lübnan’ın güvenliğini, toprak bütünlüğünü, istikrarını ve ulusal paktını koruma konusundaki önemini yansıttığını ifade etti.
Lübnanlı liderlerin bilgeliğine ve halkın istikrar içinde yaşama özlemini karşılama gayretine güvendiklerini kaydeden Buhari, birlikte yaşama formülünün hayata geçirmek ve Lübnan’ın milli kimliği ile Araplığını korumak gerektiğini belirtti.