Putin'den NATO'ya: Aldatıldık ve kandırıldık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun Doğu Avrupa'daki ilerleyişine dikkat çekerek "“Bir şey söylediler, farklı bir şey yaptılar. Biz de halk arasında dendiği gibi, atlatıldık, basitçe kandırıldık” dedi.

Putin'den NATO'ya: Aldatıldık ve kandırıldık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile görüşmesinin ardından Kremlin’de basın toplantısı düzenledi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Macaristan Başbakanı Orban ile enerji işbirliği, karşılıklı ticaret ve Sputnik Light aşısının Macaristan’a tedariği gibi konuları da konuşan Putin, Orban ile AB ve Ukrayna üzerine de görüşme yaptı.

Toplantıda konuşan Putin, “Uluslararası meseleler ele alınırken Rusya ile AB arasındaki ilişkilerin mevcut durumuna değinildi” diyerek “Elbette Ukrayna ihtilafının çözümü ile ilgili konu da tartışıldı, ihlali sistemik bir hal alan insan hakları alanı da dahil olmak üzere Ukrayna’daki durumu da görüştük” diye ekledi.

Habere göre Putin, ABD’nin “güvenlik garanti”lerine yanıtı hakkında “Rusya’nın temel kaygılarının göz ardı edildiği şimdiden açık” diyerek “ABD yanıtlarında, Rusya’nın güvenlik garantilerine ilişkin tekliflerinin temel noktalarını görmezden geldi” ifadelerini kullandı.

ABD ve NATO’dan gelen yanıtların üzerinde çalışıldığını dile getiren Putin, “26 Ocak’ta ABD ve NATO’dan gelen yazılı yanıtı dikkatle inceliyoruz. Ancak Rusya’nın temel kaygılarının göz ardı edildiği şimdiden açık ve Sayın Başbakan’ı bu konuda bilgilendirdim” vurgusunu yaptı.

“ATLATILDIK, KANDIRILDIK”

Zamanında NATO’yu doğuya doğru ilerletmeme konusunda verilen sözü hatırlatan Putin, “Bilindiği üzere bize NATO bloğunun altyapısını bir karış dahi doğuya kaydırmama sözü verildi. Bunu herkes iyi biliyor. Bugün NATO’nun nerede olduğunu görüyoruz, Polonya’da, Romanya’da, Baltık ülkelerinde” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı, “Bir şey söylediler, farklı bir şey yaptılar. Biz de halk arasında dendiği gibi, atlatıldık, basitçe kandırıldık” ifadelerini kullandı.

“AVRUPA’DAKİ ORTAKLARIMIZ GAZDA SORUN YAŞAYACAK”

Avrupa’da önümüzdeki yıl gaz ile ilgili sorunlar yaşanabileceğini, fakat Macaristan’ın bu türden sorun yaşamayacağını dile getiren Putin, şunları söyledi:

“Avrupa’ya gönderilen gaz hacimleri yaklaşık yüzde 40’a kadar düştü ve gelecek yıl Avrupa’daki ortaklarımız, muhtemelen sorun yaşayacak. Macaristan sorun yaşamayacak, çünkü ek hacimler üzerinde mutabakat sağlandı. Nihai karar, ticari kuruluşlar tarafından nisan başlarında verilecek, fakat genel olarak mutabakat sağlandı.”