3 bakan, Erdoğan'dan 'görevden affını' istedi iddiası

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Akif Ersoy'un 6 Mart'taki Bakanlar Kurulu'nda 'görevden affını' istediğini yazdı. Erkin, "Erdoğan ise 22 Mart'ta, 17 bakanın da vekil olacağını açıkladı ve 'affa' sıcak bakmadı" dedi.

3 bakan, Erdoğan'dan 'görevden affını' istedi iddiası

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Akif Ersoy’un AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ‘affını’ istediğini yazdı.

6 Mart günü Bakanlar Kurulu’nun toplandığını belirten Erkin, Erdoğan’ın bakanlara “Herkesi milletvekili adayı olarak görmek istiyorum. Buna itirazı olan var mı?” diye sorduğunu belirtti.

“Toplantıda üç isim, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Akif Ersoy’un Erdoğan’dan aflarını istedikleri öne sürüldü” diyen Erkin, “Ancak şu cümleyi de eklediler: “Görev verirseniz kabul ederiz.” Ancak… “Af” istendi. Erdoğan ise 22 Mart’ta, 17 bakanın da vekil olacağını açıkladı ve “affa” sıcak bakmadı” ifadelerini kullandı.

Erkin, şunları söyledi: “Yine kulislerde konuşulanlara göre Erdoğan’ın iller bazında yoklama yaptırdığı ve Bakan Ersoy’un İzmir’den aday gösterilmesi konusunda karar aldığı öğrenildi. Yine Soylu’nun Samsun, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Hatay’dan listede olacağı ifade edildi. 9 Nisan’a az kaldı…”