Hafıza-i Beşer | 30 Mart 1972-Kızıldere Katliamı

Denizler hakkında verilen idam kararına karşı bir eylem planlayan Mahir ve yoldasları , NATO’nun Ünye’deki radar üssünden üç teknisyeni kaçırarak Niksar’ a bağlı Kızıldere köyüne gelirler. THKP-C nin bu eylemine THKO’lu iki militan Ömer Ayna ve Cihan Alptekin’de katılmışlardir. Burada sığindiklari evde etraflari çevrilen devrimciler teslim olmayı reddetmişlerdir. On’ların mücadele mirasından güç alarak saygıyla anıyoruz.

Hafıza-i Beşer | 30 Mart 1972-Kızıldere Katliamı

OY DERE KIZILDERE… YA DA “DEVRİM YOLU ENGEBELİDİR, DOLAMBAÇLIDIR SARPTIR.”

51 yıl önce bugün 30 Mart 1972de Mahir Çayan ve yoldaşları “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan” ın idamlarını engellemek için kaçırdıkları üç İngiliz teknisyenle birlikte gittikleri Tokat’ın Niksar İlçesi’ne bağlı Kızıldere’de katledilmişlerdi.

BİZ DEVRİMCİLER OLARAK…

12 Mart 1971 günü Genelkurmay Başkanı ve diğer kuvvet komutanlarının hükümete verdiği muhtıra ve sonrasinda başlatılan “Balyoz Harekatı” ile ülkedeki sol ve muhalif güçler üzerinde terör estirilmeye başlandı. THKO önderlerinden Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan, 16 Mart 1971 Salı günü Sivas’ın Gemerek ilçesinde yakalandı.Acilan davalar sonucunda Deniz,Yusuf ve Hüseyin 9 Ekim 1971’de TCK’nin 146. Maddesine göre idam cezasına çarptırıldılar.

29 Kasım 1971’ de THKP-C’den Mahir Çayan, Ziya Yılmaz ve Ulaş Bardakçı; THKO’dan Cihan Alptekin ve Ömer Ayna tünel kazarak Maltepe Cezaevi’nden kaçtılar.

Denizler hakkında verilen idam kararına karşı bir eylem planlayan Mahir ve yoldasları , NATO’nun Ünye’deki radar üssünden üç teknisyeni kaçırarak Niksar’ a bağlı Kızıldere köyüne gelirler. THKP-C nin bu eylemine THKO’lu iki militan Ömer Ayna ve Cihan Alptekin’de katılmışlardir. Burada sığindiklari evde etraflari çevrilen devrimciler teslim olmayı reddetmişlerdir.

Mahir Çayan, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Saruhan, Ahmet Atasoy, Sinan Kazım

Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp, Kızıldere’de devrimci dayanışmanın ve yurtseverliğin tarihe geçen bir örneğini göstererek öldürüldüler. Katliamdan sadece  Ertuğrul Kürkçü sağ olarak kurtulabildi.

On’ların mücadele mirasından güç alarak saygıyla anıyoruz.