Meclis Başkanı oldu, soluğu Saray'da aldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisi ve MHP'nin adayı olarak TBMM Başkanı seçilen İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş’u Cumhurbaşkanlığı’nda kabul etti.

Meclis Başkanı oldu, soluğu Saray'da aldı

TBMM Genel Kurulu, 28’inci Dönem Meclis Başkanını seçmek üzere, Geçici Meclis Başkanı MHP Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli Başkanlığında toplandı. TBMM Başkanlığı için AKP ve MHP, AKP İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş’u, CHP, Ankara Milletvekili Tekin Bingöl’ü, İYİ Parti, İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı’yı, TİP, Can Atalay’ı; DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nu ve Saadet Partisi ile Gelecek Partisi ise Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun’u aday gösterdi

Yapılan gizli oylamada adaylar, ilk iki turda gerekli olan TBMM üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğunu (400) bulamadı. 3’üncü turda yapılan oylamada AKP’li Numan Kurtulmuş 321 oyla Meclis’in 30’uncu başkanı seçildi.

Kurtulmuş daha sonra Saray’ın yolunu tuttu. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kurtulmuş’u bu akşam Cumhurbaşkanlığı’nda kabul etti.

ERDOĞAN’DAN TEBRİK

Görüşme, İletişim Başkanlığı tarafından duyuruldu. İletişim Başkanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı seçilen Numan Kurtulmuş’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twetter hesabından yaptığı paylaşımla da TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’u kutladı. Erdoğan’ın Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçilen değerli yol arkadaşım Sayın Numan Kurtulmuş’u tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyorum. Meclis Başkanı seçilmesi sonrası bizleri ziyaret etmesinden ötürü kendisine teşekkür ediyorum.”