TKH: MEB’in din dersi dayatmalarına artık yeter

TKH tarafından yapılan açıklamada "Seçimlerden sonra ilkokullarda karma eğitimi tartışmaya açtıran, ÇEDES projesi ile okullara imamları öğretmen olarak görevlendirmeyi gündeme getiren MEB’in bu yeni adımı, eğitim yoluyla tüm toplumsal hayatın dinselleştirilmesinin yeni bir örneğidir." denildi.

TKH: MEB’in din dersi dayatmalarına artık yeter

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Milli Eğitim Bakanlığı’nın din dersi dayatmasına karşı bir açıklama yayımladı. Açıklamada “Gerici AKP iktidarının amacı laikliğin tamamen tasfiyesi, toplumsal hayatın dinsel kurallara göre düzenlenmesi ve nihayetinde bunun Anayasal bir karakter kazanmasıdır.” denildi.

“MEB’in din dersi dayatmalarına artık yeter” başlığıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni kararına göre göre ortaokullarda zorunlu din dersi dışında, içinde “din, ahlak ve değerler” dersinin de olduğu seçmeli derslerin zorunlu hale getirildiği ortaya çıkmıştır.

Seçmeli dersleri zorunlu hale getiren MEB’in aynı zamanda okul yönetimlerine öğrencilerin din derslerini seçmesi yönünde baskı yaptığı ve usulsüz talimatlar verdiği bilinmektedir.

Biz bu tabloyu “dağa taşa imam hatip açacağız” diyen ve emekçilere imam hatip okulları dışında başka seçenek bırakmayan zihniyetten hatırlıyoruz.

Seçimlerden sonra ilkokullarda karma eğitimi tartışmaya açtıran, ÇEDES projesi ile okullara imamları öğretmen olarak görevlendirmeyi gündeme getiren MEB’in bu yeni adımı, eğitim yoluyla tüm toplumsal hayatın dinselleştirilmesinin yeni bir örneğidir.

Gerici AKP iktidarının amacı laikliğin tamamen tasfiyesi, toplumsal hayatın dinsel kurallara göre düzenlenmesi ve nihayetinde bunun Anayasal bir karakter kazanmasıdır.

Buna izin vermeyeceğiz. Laikliği kazanacağız.

Okullardaki din dersi dayatmalarına artık yeter! Zorunlu din dersleri kaldırılsın!”