Zelenski, Ukrayna'ya yeniden nükleer devlet statüsü verilmesini talep etti

1994 yılında ABD, İngiltere, Rusya ve Ukrayna arasında imzalanan Budapeşte Memorandumu kapsamındaki güvenlik garantileri karşılığında nükleer silahtan vazgeçen Kiev, bu hakkı yeniden elde etmek için girişimlere başladı.

Zelenski, Ukrayna'ya yeniden nükleer devlet statüsü verilmesini talep etti

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin ofisi, 1994 tarihli Budapeşte Memorandumu’nun iptali ve Ukrayna’ya yeniden nükleer devlet statüsü verilmesi talebinin bulunduğu bir dilekçeyi vatandaşlarının imzasına sundu.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi’nin resmi internet sitesinde yayınlanan dilekçede, “Ukrayna’nın nükleer silahlara sahip olması gerekmiyor, ancak imzacı ülkelerin anlaşmaya yönelik doğrudan ihlalleri nedeniyle, Ukrayna nükleer devlet statüsünü geri alma hakkına sahip. Ukrayna’nın nükleer silahlara sahip olması gerekmiyor, fakat onları kullanma hakkı var” denildi.

Bu sabah itibarıyla dilekçe için 400’den fazla imza verilirken gerekli imza sayısının 25 bin olduğu belirtiliyor.

Rusya’nın Donbass’taki özel harekatı başlamadan 5 gün önce, 19 Şubat 2022’de Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Budapeşte Memorandumu katılımcıları arasında güvenliğin sağlanmasına ilişkin istişareleri başlatmaya hazırlandığına ve dışişleri bakanlığına katılımcı ülkelere bu yönde çağrı yapılması talimatı verdiğini söylemişti.