Zelenskiy şaşırtmadı: SS askerine selam

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Kanada parlamentosunda İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın Galiçya bölgesinden gönüllülerden kurulan 14. SS Waffen Grenadier Tümeni’nde görev almış 98 yaşındaki Yaroslav Hunk’u selamladı.

Zelenskiy şaşırtmadı: SS askerine selam

Associated Press’te yer alan haberde, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in Kanada parlamentosunda konuşma yaparken İkinci Dünya Savaşı sırasında kurulan 14. SS Waffen Grenadier Tümeni’nde görev almış 98 yaşındaki Yaroslav Hunk’ı selamladığına dikkat çekildi.

Zelenskiy’in kalabalığa selam niteliğinde yumruk şeklinde sıkılmış elini gösterdiği ve yanında Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun durduğu konuşmasındaki fotoğraflardan birinin altında şu ifadeler yer aldı:

“Zelenskiy ve Trudeau, İkinci Dünya Savaşı sırasında Birinci Ukrayna Tümeni’nde görev yapan, parlamentoda bulunan Yaroslav Hunk’ı selamlıyor.”

KANADA PARLAMENTO BAŞKANI’NDAN ÖZÜR

Kanada Parlamentosu’na bağlı alt meclis olan Avam Kamarası Başkanı Anthony Rota, Ukraynalı Nazi gazisi Yaroslav Hunka’yı parlamentoya davet etme ve tanıma girişiminden dolayı özür diledi. Rota yaptığı açıklamada “İnisiyatif tamamen bana aittir” dedi. Kanada ve yurtdışındaki Yahudi cemaatlerinden özür dileyen Rota ve kararın tüm sorumluluğunu üstlendiğini sözlerine ekledi.

YAROSLAV HUNK KİMDİR?

Yaroslav Hunk, İkinci Dünya Savaşı’nda Waffen SS’in 14. Tümeni’nde Ukrayna’da Sovyetler Birliği’ne karşı savaşan bir Nazi’dir. Hunk, Ukrayna’daki Yahudi nüfusa karşı düşmanlığı tetikleyen ve bölgeye Nazilerin yerleşmesine yardımcı olan unsurlardan bir tanesidir. Hunk ayrıca, Hitler’e sadakat göstermeyen köylere ve burada yaşayan Ukraynalılara toplu katliamlara varan uygulamalara imza atan bir kişidir. Waffen SS ve Hunk, İkinci Dünya Savaşı’nda savaş suçu işlemişlerdir.