CHP Sözcüsü Yücel: Normalleşme ortamının birilerini rahatsız ettiğinin farkındayız

Yücel, "Siyaset kurumunun diyalog kültürü içerisinde ortaklaşarak yapılmasını önemli buluyoruz. Tesis edilen bu diyalog, normalleşme ve siyasi nezaket ortamının birilerini rahatsız ettiğinin de farkındayız" dedi.

CHP Sözcüsü Yücel: Normalleşme ortamının birilerini rahatsız ettiğinin farkındayız

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Amasya Tamimi’nin 105’inci yıl dönümü dolayısıyla bugün Amasya’ya geldi. Özel’in Amasya’daki ilk durağı partisinin il başkanlığı ve Amasya Belediyesi oldu. Atatürk’ün Amasya’ya gelişinin 105’inci yılında Amasya’da olan Özel ve MYK üyeleri, özel gündemle Amasya’da toplandı, toplantısı yaklaşık 40 dakika sürdü.

Toplantının ardından Parti Sözcüsü Deniz Yücel açıklama yaptı. Yücel’in açıklaması şöyle:

“Dün Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmede genel başkanımız emekli maaşlarının ivedi bir şekilde asgari ücret seviyesine çıkarılmasını, açıklanan maliyetin altındaki 9.25 liralık buğday fiyatının 15 liraya çıkarılması gerektiğini Sayın Erdoğan’a iletti. Normalleşme sürecine, demokratikleşme sürecine diyalog, istişare ve uzlaşı kültürüne her zaman inandık bu yolu da benimsemeye devam edeceğiz. Toplumun sorunlarının çözümüne katkı koymaya her zaman hazırız. Bunu da siyaset kurumunun diyalog kültürü içerisinde ortaklaşarak yapılmasını önemli buluyoruz. Tesis edilen bu diyalog, normalleşme ve siyasi nezaket ortamının birilerini rahatsız ettiğinin de farkındayız. Görüyoruz ki rahatsız olanlardan biri de MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’dır. Sayın Yalçın bugünkü mesnetsiz söylemlerine MHP’den bir açıklama gelmediği müddetçe biz bu açıklamaları MHP’nin de benimsediğini ve MHP’yi bağlayan açıklamalar olduğunu kabul edeceğiz. Ve bu normalleşme sürecinden, diyalog zemininden MHP’nin de rahatsız olduğuna kanaat getireceğiz.

Bir yandan 15 Temmuz gecesi vatanın bütünlüğüne yapılan saldırıda Cumhur İttifakı olarak omuz omuza mücadele ettiklerini ve Cumhur İttifakı’nın 15 Temmuz gecesi sokakta kurulduğunu söylüyorlar diğer yandan da MHP’nin resmi internet sitesinde hala o 15 Temmuz gecesi yapılan sokağa çıkmayın çağrısı halen duruyor. Tam cümleleriyle aktaralım; ‘Halkın sokağa daveti, Türk askeriyle muhtemel bir çatışma içine girmesi vahim bir tehlike olarak önümüzde durmaktadır. Bilhassa Milliyetçi ülkücü hareketin provakasyon ve ajitasyonlara karşı teyakkuzuyla birlikte sokaklara çıkarak iç savaş şartlarına hizmet etmesi düşünülemeyecektir.’ Hani Cumhur İttifakı sokakta kurulmuştu? CHP’yi darbeyle yan yana getirme cüreti gösteren Semih Yalçın adeta hayal aleminde yaşıyor. CHP’nin darbelerin tamamının karşısında olduğunun en net kanıtı ve delili Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in 15 Temmuz gecesi TBMM çatısı altında yaptığı konuşmadır. Açsınlar tekrar izlesinler. 15 Temmuz gecesi Genel Başkanımız Meclis’e açılış çağrısı yapıp Meclis’e giderken MHP’nin ne tepki verdiği, Meclis’e ne zaman geldiği ve darbe girişimine karşı gösterilen ortak tavra ne zaman dahil olduğu muammadır. Semih Yalçın’ın bu kirli ve saldırgan diline ve üslubuna artık MHP’nin de bir çözüm bulması gerektiğini düşünüyoruz. Açık bir şekilde birçok medya kuruluşunu ve gazetecinin ismini vererek hedef gösteren bu şahsın topluma kin ve nefret tohumları ekmesine artık sessiz kalmayacağız. O açıklamada isim isim saydığı gazetecilerin kılına, saçının teline zarar gelirse bunun sorumlusu Semih Yalçın’dır. Bunun sorumluluğunu Semih Yalçın’dan bileceğiz.”