CHP'den Anayasa Mahkemesi'ne 'TRT' başvurusu

CHP, TRT'nin muhalefete uyguladığı karartmayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Yapılan başvuruda, "Yanlı kamusal yayına mahkeme eliyle göz yumulmuş, bir siyasi partinin sesinin kısılması meşrulaştırılmaya çalışılmıştır" denildi.

CHP'den Anayasa Mahkemesi'ne 'TRT' başvurusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (TRT) muhalefete uyguladığı karartmayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdığını açıkladı.

CHP Seçim ve Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici yaptığı açıklamada, TRT’nin muhalefete uyguladığı karartmayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını bildirdi.

Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, “Siyasi partiler, seçim takviminde TRT’den kuşak spotu, çerçeve reklam ve sponsor içerik olmak üzere üç şekilde reklam rezervasyonu gerçekleştirmekte ve bunlar yayınlanmaktadır. Televizyon kanalları reklamlarının yayınlanması, rezervasyon yöntemiyle kanallardan talep edilmektedir. CHP; TRT 1, TRT Haber ve TRT Spor kanallarında yüzlerce kez reklam yayınlanması için başvuruda bulunmuşsa da TRT bu reklamların hiçbirisini yayınlamamış, parasını aldığı reklamları yayınlamayarak kamuyu zarara uğratmıştır” denildi.

“TRT’nin tarafsızlıktan uzak tutumu ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin her alandaki çalışmalarına ve siyasi söylemlerine sistematik bir şekilde yer vermemesi basın özgürlüğünün ihlali anlamına gelir” denilen açıklamada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan ve reddine karar verilen suç duyurusuna da işaret edilerek, “Yanlı kamusal yayına mahkeme eliyle göz yumulmuş, bir siyasi partinin sesinin kısılması meşrulaştırılmaya çalışılmıştır” ifadelerine yer verildi.

“KAMU KURUMLARI ELİYLE MUHALEFET KARARTILIYOR”

Başvuruya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici, Anayasa Mahkemesi’nden önce RTÜK’e, YSK’ye ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet ve suç duyurusu dilekçelerinin verildiğini anımsatarak, “Kamu kurumları eliyle muhalefet karartılıyor. Halkla İlişkiler ve Medyayla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Burhanettin Bulut da defalarca konuyu gündeme taşıdı. Ama gördüğümüz tablo, tüm kamu kurumlarının yasaya aykırı şekilde bu seçimde taraf oldukları ve suç işledikleridir. Muhalif kanallar RTÜK’ün haksız yaptırımlarına maruz kalırken, açık bir şekilde suç işleyen TRT’ye adeta bir dokunulmaz zırhı giydirilmiş” diye konuştu.