İsrail, Refah'a dönük operasyonu genişletiyor

İsrail basınında Refah'a dönük operasyonun genişletileceğine dair bilgiler yer aldı.

İsrail, Refah'a dönük operasyonu genişletiyor

İsrail’in Gazze’ye dönük saldırısı hız kesmezken, saldırılarda hayatını kaybeden sivillerin artmaya devam ediyor. İsrail Güvenlik Kabinesi’nin, Gazze’nin güneyindeki Refah kentindeki sığınmacıları hedef alan kara saldırılarının alanını genişletme kararını onayladığı belirtiliyor.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne 217 gündür sürdürdüğü saldırılar devam ediyor.

İsrail’e bağlı “Walla” internet sitesinin bildirdiğine göre, üç farklı kaynağa dayandırılan haberde, İsrail Güvenlik Kabinesi’nin Refah’taki kara saldırılarını artırma kararını dün gece aldığı ifade edildi.

Kaynaklardan biri, Refah’taki saldırıların genişletilmesi kararının, ABD Başkanı Joe Biden’ın “kırmızı çizgisi” olarak adlandırdığı eylemleri içerdiğini belirtti.

Haberde ayrıca, Güvenlik Kabinesi’nin Hamas ile esir takası görüşmelerine devam etme talimatı verdiği ancak İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve aşırı sağcı fikirleriyle bilinen Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in bu karara karşı çıktığı belirtildi.

İsrail ordusu, 7 Mayıs’ta Refah’ın doğusuna kara saldırısı başlatmış ve Mısır’a açılan Refah Sınır Kapısı’nın kontrolünü ele geçirmişti.

İsrail ordusu tarafından işgal edilen bölge, Gazze’ye yardım malzemelerinin girişinin ana noktası ve aynı zamanda Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin yurtdışına seyahat etmek için kullandığı tek sınır kapısı olan Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nı içeriyor.