Afgan mülteci: Türkiye'ye dönmektense ölmeyi tercih ederim

İngitere'de yayınlanan Times gazetesi, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan mülteci anlaşmasının yürürlüğe girmesinin ardından Yunan adalarına çıkan mültecilerle konuştu.

Afgan mülteci: Türkiye'ye dönmektense ölmeyi tercih ederim

İngitere’de yayınlanan Times gazetesi, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan mülteci anlaşmasının yürürlüğe girmesinin ardından Yunan adalarına çıkan mültecilerle konuştu.

Gazetenin haberinde, anlaşmanın yürürlüğe girmesinden saatler sonra beş çocuğuyla birlikte Midilli Adası’na çıkan Afgan annenin Avrupa’ya ulamaktan ötürü çok mutlu olduğu aktarılıyor.

Ancak Meria Azemi adlı Afgan kadına yeni anlaşma gereği Türkiye’ye geri gönderileceği söylenince “Hayır! Hayır! Hayır! Lütfen olmaz! Türkiye olmaz. Geri gönderilmektense burada ölmeyi tercih ederim” dediği aktarılıyor.

Eşini kaybetmiş olan Azemi, 7 çocuğu arasından iki kızını başlık parası karşılığı iki ay önce evlendirerek Afganistan’dan Avrupa’ya gelmek için gerekli parayı toplamış.

Elindeki yaklaşık 3 bin 600 dolarla 5 çocuğunu alıp yola çıkan Azemi, önce İran’a, oradan Türkiye’ye ve son olarak da Midilli Adası’na gelmiş.

Azemi, Türkiye’de yaşadıklarını Time gazetesine şöyle anlatıyor:

“Bizi iki hafta boyunca açıkta bıraktılar. Sokaklarda kaldık. Yiyeceğimiz de yoktu. Barınak yoktu, bizi koruyan kimse yoktu. Polis ve asker az kalsın bizi öldürüyordu.”

Midilli Adası’na gelmek için şişme bota bindiğinde üzerinde kalan son paraları da insan kaçakçılarına verdiğini anlatan Azemi, kendi bacağındaki ve bir kızının ellerindeki morlukları göstererek “Elimde kalan tek şey bu. Kim demiş Türkiye güvenli bir ülke diye!” sözleriyle tepkisini dile getiriyor.