Almanya'dan 'el koyulan röportaj kayıtları' tepkisi

Almanya'dan Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç'ın DW'ye verdiği röportaj kayıtlarına el konulmasıyla ilgili açıklama geldi.

Almanya'dan 'el koyulan röportaj kayıtları' tepkisi

Almanya Dışişleri Sözcüsü, Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç’ın DW’ye verdiği röportaj kayıtlarına el konmasıyla ilgili olarak “Büyükelçimiz, Türk yetkililerle yaptığı görüşmede basın özgürlüğünün önemini açıkça belirtti” dedi.

Gazeteci Michel Friedman’ın Deutsche Welle (DW) için hazırladığı Conflict Zone adlı programı bir mülakat veren Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın söz konusu konuşma kayıtlarına el koydurduğu iddia edilmiş, ancak Gençlik ve Spor Bakanlığı bir açıklama yalanlayarak iddiaları reddetmişti.

Konuya ilişkin olarak bir açıklama yapan Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’nin Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili ile olumlu ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti. “Büyükelçi bizim için, kendisi için, Alman hükümeti ve Alman medyası için basın özgürlüğünün çok önemli olduğunu açıkça ifade etti” diyen sözcü ayrıca, olayın iki ülke arasındaki gerilimi artırmaması konusunda anlaştıklarının altını çizdi.

‘Basın özgürlüğü tartışma konusu değil’

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Sözcüsü Steffen Seibert de, basın özgürlüğünün Almanya için müzakereye açık açık bir konu olmadığını belirtti.