Çin'de Obama Erdoğan görüşmesi iki tarafın birbirine teşekkürü ile sonuçlandı

G20 Zirvesi için Çin'de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile görüştü.

Çin'de Obama Erdoğan görüşmesi iki tarafın birbirine teşekkürü ile sonuçlandı

G20 Zirvesi için Çin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. 40 dakika süren görüşmenin sonucunda yapılan açıklamada, Obama Erdoğan’a, Erdoğan da Obaya teşekkür etti.

ABD Başkanı Barack Obama görüşme sonrası yaptığı basın açıklamasında, “Size ve Türk halkına mültecilere kapılarınızı açtığınız için teşekkür ediyoruz. Dünyada tüm ülkelerden fazla mülteciye kapılarınızı açtınız. Birleşmiş Milletler’in toplantısının yanısıra bir de mültecilerle ilgili toplantılar olacak. Başkan Erdoğan ve Türkiye mültecilerin yükünü yalnız taşımamalıdır. Türkiye’yi hepimiz desteklemeliyiz. Sizi gördüğüme sevindim. Başkanlığım sırasında yarattığımız güçlü ittifağın devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Desteğiniz için teşekkür ederim

Görüşmeden sonra Erdoğan’ın yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“Bu bir araya gelişimiz 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaptığımız ilk yüz yüze görüşme. Darbeye karşı verdiğiniz destekten sonra teşekkür ederim. Türkiye ve Amerika arasındaki ittifak uzun süreli stratejik ortaklıktan Sayın Obama döneminde model ortaklığa dönüşmüştür ve bu model ortaklık devam etmektedir. Tabi bu darbe girişimiyle, terör olaylarının arka arkaya gelmesi manidar.

Dünyadaki tüm terör olaylarına karşı bir NATO ülkesi olarak ortak tavrımız vardır bundan başkası mümkün değildir. Tüm terör olaylarına karşı durmak zorundayız, terörün her türlüsü kötüdür. İyi kötü kötü terörist diye bir şey olamaz. Bölgemizde Suriye ve Irak’ta devam etmekte olan DAİŞ terör örgütüyle mücadelemiz ve bunun yanında PKK gibi, YPG gibi PYD gibi örgütlerle de mücadele etmektedir. Temennimiz Türkiye’nin güneyinde bir terör koridoru oluşmasın. Bunun için de mücadelemize devam ediyoruz.

Tabi FETÖ terör örgütüyle ilgili olarak da çalışmalarımız hukuk içerisinde darbe girişimi öncesi bu teröriste karşı hazırlanan dosya gönderilmiştir. 15 Temmuz’dan sonra hazırlanmakta olan dosyalar da yine ABD’den gelen heyete daha sonra teslim edilecektir. Onların da çalışmaları şu anda devam etmektedir.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir heyet gelmiştir. Şimdi de bizden yine Adalet Bakanlığı’ndan bir heyet aynı şekilde ABD’ye, hatta Adalet Bakanımız ve İçişleri Bakanımız birlikte ABD’ye gidecekler orada da bu çalışmayı birlikte yapacaklardır. Ben bu vesileyle hem dayanışmamızın hem de G-20 zirvesinin insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum”.