Erdemir'de toplu iş sözleşmesi eylemi

Fabrika önünde gerçekleştirilen eyleme yaklaşık 3 bin işçi katıldı.

Erdemir'de toplu iş sözleşmesi eylemi

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda (Erdemir) çalışan işçiler, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasını iş çıkışında fabrika önünde protesto etti.

Fabrika önünde gerçekleştirilen eyleme yaklaşık 3 bin işçi katıldı.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, 4 bin 700 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde taslağın Erdemir işçileri tarafından hazırlandığını söyledi. İşçinin istemediği hiçbir şeyi kabul etmeyeceklerini ifade eden Kavlak, şöyle konuştu:

“Siz ‘bitti’ demeden bitmeyecek. Biz ‘bitti’ demeden bu iş bitmeyecek. Uyuşmazlıkta onlarca madde var. Çoğu bir kalemde geçecek maddeler. İyi niyet olsa anında çözülecektir. Bazı maddeler var ki; çözmek için iyi niyet yetmez. Adam akıllı güçlü bir irade de gerekiyor. Nedir bunlar; tamamlayıcı sağlık hizmeti olsun. Promosyonlarımızı toplu sözleşmeye yazalım. Aile büyüklerinin ayrısı gayrısı olmaz. Kayınpeder, kayınvalidelerimizin vefatında 3 gün izin istiyoruz. İnsanca, hakça talepler. Bazı kafalar ‘Eski köye yeni adet olmaz, böyle gelmiş böyle gider’ diyorlar. Biz ne diyoruz? ‘Böyle gelmiş böyle gitmez’ diyoruz. Vallahi de gitmez, billahi de gitmez.”

(DHA)