Erhan Tuncel: Türkiye için yaptıklarım paha biçilemez

Hrant Dink cinayetine ilişkin birleşen iki davanın ilk duruşması yarın görülecek. 8'i tutuklu 34 sanık ilk kez bir arada hâkim karşısına çıkacak.

Erhan Tuncel: Türkiye için yaptıklarım paha biçilemez

Hrant Dink cinayetine ilişkin birleşen iki davanın ilk duruşması yarın görülecek. 8’i tutuklu 34 sanık ilk kez bir arada hâkim karşısına çıkacak. Duruşma öncesi davanın sanıklarından Erhan Tuncel, “Türkiye için yaptıklarım paha biçilemez, hiç kimse de gölgem dahi olamaz, yıllardır rol çalan ahmaklarla da hesaplaşacağım” dedi.

Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından gözaltına alınıp cinayetin “azmettiricisi” olarak tutuklanan Erhan Tuncel’in Emniyet’in “Yardımcı İstihbarat Elemanı” (YİE) olduğu tespit edilmişti. Kamuoyunda “Büyük Ağabey” olarak bilinen Erhan Tuncel, duruşma öncesi “Hesaplaşma günü geldi, yarın başlıyoruz” dedi.

“Kirli yapıyla hesaplaşacağım”

Erhan Tuncel Twitter’da şunları yazdı: “Hayat kurtaran kahraman iken, can alan katil imajı oluşturmak için, yıllarca hakkımda çalışma yapan, ailemi gençliğimi sevdamı istikbalimi bedel olarak verdiğim, bu arada hem şahsıma hem insanlığa hem de Türkiye ye oynadıkları oyunları, cesaretim, metanetim zekâm ve ileri görüşlülüğümle savaşıp kurdukları oyunları bozarak alt etmeye vesile olduğum kirli yapıyla hesaplaşma günü geldi, yarın başlıyoruz. Türkiye için yaptıklarım paha biçilemez, hiç kimse de gölgem dahi olamaz, yıllardır rol çalan ahmaklarla da hesaplaşacağım.”

Davanın detayları

Hrant Dink davası İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Dink ana davası ile Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasına ilişkin birleşen her iki davanın görülmesi 3 gün sürecek.

Mahkeme heyeti, her iki dava arasında irtibat bulunması, atılı suçun niteliği, maddi gerçeğin açığa çıkabilmesi için davaların birlikte görülmesinin zorunluluk olduğu kanaatine varmıştı. Mahkeme heyeti, her iki dava arasında irtibat bulunması, atılı suçun niteliği, maddi gerçeğin açığa çıkabilmesi için davaların birlikte görülmesinin zorunluluk olduğu kanaatine varmıştı.

Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasına ilişkin 26 şüpheli bulunuyor. Sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Ercan Demir, Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu tutuklu yargılanıyor. Dink ana davasında da Ogün Samast, Yasin Hayal ve Ersin Yolcu tutuklu bulunuyor. Hakkında yakalama kararı bulunan sanıklardan Ahmet İskender ise hala firari olarak aranıyor.

Engin Dinç katılmıyor

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin dava sanıklarından Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç 19 Nisan’da görülecek davaya katılmayacak. Dinç’in kamu görevlilerinin ilk defa hâkim karşısına çıkacağı davaya katılmama mazereti ise, neredeyse her ay bir bombanın patladığı “Ülkede son dönemlerdeki terörle mücadelenin yoğunluğu.”

Dinç’in avukatları 15 Nisan’da mahkemeye sundukları mazeret dilekçesinde Dinç’in duruşmaya katılamayacağını belirtti. Dilekçede Dinç’in halen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olduğu belirtilerek, “Bilindiği gibi ülkemizde son dönemlerde terörle mücadelede yoğunluk söz konusudur. Bu nedenle mahkemeniz nezdinde 2016/32 esas sayılı devam eden dosyanın 19-21 Nisan 2016 tarihinde yapılacak olan duruşmada müvekkilin bulunması güçlük arz etmektedir. Nazik durumun dikkate alınarak adı geçen tarihlerde müvekkilin görevi nedeniyle mazeretli sayılmasına karar verilmesini talep ederim” denildi.