HDP'den Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanmasına ilişkin açıklama

HDP, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanması ile ilgili yazılı açıklama yaparak, kararı tanımadığını duyurdu

HDP'den Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanmasına ilişkin açıklama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanması ile ilgili yazılı açıklama yapan HDP Merkez Yürütme Kurulu, kararın ‘OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnamelere dayanan kayyum darbesinin halk iradesinin gasp edilmesi olduğunu’ söyledi.

HDP’den yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasını tanımıyoruz

Keyfi, hukuksuz ve demokrasiye aykırı uygulamaları olağan hale getirmiş olan iktidar bir adım daha attı. Diyarbakır halkının siyasi iradesini yok sayarak, yüz binlerce insanın seçtiği Eşbaşkanlar Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı cezaevine koyan AKP Hükümeti, son olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atadı.

AKP-Erdoğan yönetiminin siyaset anlayışı seçilmişleri tutuklamak, atanmışları yönetici yapmaktır. Bu atamayı hukuken ve siyasi olarak tanımıyoruz. OHAL’e ve Kanun Hükmünde Kararnamelere dayanan kayyum darbesi, halk iradesinin gasp edilmesidir.
Bir kez daha vurguluyoruz ki, kayyum düzenlemesi cunta Anayasası’nın bile birçok maddesine ve Türkiye’nin imzalamış olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı da dahil olmak üzere demokratik uluslararası anlaşmalara, evrensel hukuka ve temel insan haklarına aykırıdır.

Halk iradesini yok sayarak gasp eden, seçilmiş yerel yöneticileri ve kurulları işlevsiz kılan bu hukuksuz düzenleme, demokrasiye ve adalete inanan herkes için yok hükmündedir.”