Yunanistan'da çiftçiler boyun eğmiyor

Tarım sektörüne ek vergiler ve sosyal güvenlik yasasında değişiklikler ile sigorta primlerinde artış öngören yasal değişikliklere karşı çiftçiler Atina'da protesto eylemleri düzenliyor.

Yunanistan'da çiftçiler boyun eğmiyor

Yunanistan’da hükümetin kreditörlerin talebi doğrultusunda parlamentoya sevkettiği tarım sektörüne ek vergiler ve sosyal güvenlik yasasında değişiklikler ile sigorta primlerinde artış öngören yasal değişikliklere karşı çiftçiler Atina’da protesto eylemleri düzenliyor.

Eylemler için Girit adasından traktörleriyle Atina’ya gelen yaklaşık 800’den fazla çiftçinin toplandığı Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanlığı’nın önünde çatışma çıktı. Sabah saatlerinde Kastanies Sınır Kapısı’daki eylemleri kapsamında Pazarkule Sınır Kapısı’nı araç trafiğine kapatan Yunan çiftçiler akşam saatlerinde de küçük araç ve otobüslerin çıkış yapabildiği İpsala Sınır Kapısını trafiğe kapattı. İki günlük eylem planı kapsamında Syntagma meydanına çadır kuran çiftçiler, Atina sokaklarını da traktörleriyle arşınladı.

Çiftçiler hükümete geri adım attırabilir

Yunanistan’ın başkenti Atina, daha önce eşine rastlanmayan bir çiftçi eylemine sahne oldu. Dört çeker traktörleriyle konvoy halinde Sintagma Meydanı’ndaki parlamento önünde toplanan eylemci gruba ülkenin dört bir yanından gelen 15 binden fazla çiftçi eşlik ediyor.

Çiftçilerin öfkesi karşısında geri adım sinyali veren Çalışma Bakanı Yorgos Katrungalos, ortakları olduğunu belirttiği çiftçilerle her konuyu görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

5631cdcdb7c259d095557698f0878f8a

Sintagma Meydanı’nda traktörler

Sabah saatlerinde Girit’ten gelen binden fazla çiftçinin Tarım Bakanlığı önünde polis ile çatışmasının ardından bu defa akşam saatlerinde başkent Atina’nın kalbi Sintagma Meydanı’nda toplanan 15 bin civarındaki çiftçiye 17 traktörlük bir konvoy da eşlik etti. Renkli eylemi yakından izleyen polis, çiftçilere diğer meslek gruplarından katılımlarla birlikte sayının daha da artacağını açıkladı.

Yüzlerce kilometre yolculuğun ardından Atina’ya ulaşan traktörler, polisin eşlik ettiği konvoyla birlikte şehir meyanına giriş yaptı. Polis, meydana 17 traktörün girişine izin verdi. Traktörlerin protesto amaçlı siyah bayrak ve Yunan bayrakları ile süslendikleri görüldü.

Daha önce benzeri görülmeyen gösteriye dört çekerli traktörleriyle katılan çiftçiler Yunan müziği, slogan ve beraberlerinde getirdikleri kuru zeytin dallarından dev bir ateş yakarak seslerini duyurmaya çalıştı. Meçhul Asker anıtı yakınında yaktıkları dev ateşin havanın kararması ile birlikte meydanı aydınlattığı görüldü. Çİftçiler, sık sık hükümete yasal düzenlemeyi geri çekmesi konusunda uyarılarda bulundu. Bu arada traktörlerin ve müziğin sesinin parlamento içinden duyulduğu bildirildi.

Zorda kalan hükümet geri adım atabilir

1 aydan bu yana ülke genelinde yol kapatmalar sebebiyle iyice zorda kalan hükümetin çiftçiler, Atina çıkarmasının ardından masaya oturmaya hazırlanıyor. Başbakan Aleksis Çipras’ın çiftçilerle görüşmeye hazır olduğunu belirten Çalışma Bakanı Yorgos Katrungalus, yaptığı açıklamada çiftçilerin öfkesini dindirmeye çalıştı. Çalışma Bakanı, hükümetin çiftçileri ortağı olarak gördüğünü ve hafta başından itibaren sadece sosyal sigortalar konusunda değil diğer sorunlarına ilişkin de diyalog için görüşmeye ve uygun çözümler bulmaya davet etti.

Katrungalos, çiftçilerin tepki gösterdiği düzenlemede yer alan sigorta primlerindeki artışa ilişkin şunları söyledi. Çiftçilerin yüzde 88’inin dahil olduğu en alt sigorta kademesinde prim artışlarının 2017’den itibaren aylık bazda yansıtılacağını anlatan Bakan, dönüşüm sürecinin sonunda ise aylık 93 Euro fazladan prim ödemesi yapılmasının öngörüldüğünü kaydetti. Çalışma Bakanı Katrungalus, tarım emeklisinin aylıklarının ise 384 Euro olmasının planlandığını söyledi.

Yunanistan temmuz ayında imzaladığı 3. Kurtarma Paketi nedeniyle sosyal güvenlik yasasında değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Tasarının geri çekilmesi için haftalardır eylem yapan çiftçiler, vergilendirme sistemindeki değişikliğe ve şaraba özel tüketim vergisi uygulanmasına da itiraz ediyor. Çiftçiler ayrıca, mazotun vergiden muaf tutulmasını ve batık kredilerine karşılık ev ve tarlalarına icara getirilmemesini istiyor.

Direniş çadırlar kuruluyor, destek eylemleri başlıyor

Bu arada ülkenin dört bir yanından Atina’ya akın eden çiftçiler, Sintagma Meydanı’na onlarca çadır kurarken, pazar akşamına kadar bekleyişlerini ve eylemlerini sürdürecek.

Öte yandan çiftçilere destek veren Kamu Çalışanları Sendikası (ADEDY) Klaftimonos meydanında bir eylem düzenlerken, Yunanistan Komünist Partisi’ne (KKE) yakınlığıyla bilinen Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME) ise bugün Omonia Meydanı’nda birer eylem düzenleyecek.