AKP'den Barzani'ye çağrı

Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürdistanı'nda IKBY yönetiminin 25 Eylül'de yapmayı planladığı referanduma ilişkin açıklama yaptı.

AKP'den Barzani'ye çağrı

Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürdistanı’nda IKBY yönetiminin 25 Eylül’de yapmayı planladığı referanduma ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada referandumda ısrarın ‘bir bedelini’n olacağı belirtilirken, “sözkonusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz” çağrısı yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

IKBY’nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor; bu itibarla, IKBY’yi biran önce aklıselim ile davranmaya ve sözkonusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz.

Türkiye, Bağdat-Erbil ilişkilerinin anayasal ve adil bir zeminde yürütülmesini, bu bağlamda, IKBY’nin anayasal anlaşmazlıklara dayanan meşru taleplerine ilişkin hususların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir. Bu yaklaşımla, Merkezi Hükümet ile IKBY arasındaki ilişkilerin toprak bütünlüğü, siyasi birlik ve karşılıklı fayda temelinde kuvvetlendirilmesi için Türkiye elinden gelen desteği vermeye hazırdır.