AKP'den geri adım: Yanlış anlaşıldı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katıldığı programda MTV zammıyla ilgili açıklamada bulundu.

AKP'den geri adım: Yanlış anlaşıldı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katıldığı programda MTV zammıyla ilgili açıklamada bulundu. ”Yanlış anlaşıldı. Zam 2018’de yeni alınacak sıfır arabalar için geçerli” dedi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İsmail Küçükkaya’nın konuğu oldu. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Şimşek, tepkilere  neden olan MTV zammına da değindi.Şimşek, MTV zammını kimlerin ödeyeceğini açıkladı. Bakan Şimşek’in açıklamalarına göre; şu an piyasadaki hiçbir arabanın bu zamdan etkilenmeyeceğini söyledi. Mehmet Şimşek, 2018 yılında alınacak “sıfır” otomobillerin vergisinin bu kapsama alındığını açıkladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yapılan yüzde 40’lık zammı Bakanlar Kurulu’nun takrar değerlendireceğini söylemişti.

MTV ZAMMI KİME GELDİ?

Mehmet Şimşek, “MTV konusunda yanlış bilinen bir şey var. MTV, tamamen 2018’in başından itibaren alınacak sıfır araçlardan alınacak. Şu an aracı olanlar, normal şartlardaki artışlarla vergisini ödeyecek. Ticari taşıtları ilgilendirmiyor. 2018 yılında satın alınacak ikinci araçlarda MTV zammı söz konusu değil. Mevcut 21 milyon araç yüzde 40 vergiden etkilenmeyecek” dedi.