Taksim'e cami yapacak olan 'hayırsever' firma şaşırtmadı

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Taksim'e yapılacak cami ile ilgili açıklama yaptı.

Taksim'e cami yapacak olan 'hayırsever' firma şaşırtmadı

Taksim Meydanı’nda Koruma Kurulu’nun onayının hemen ardından şantiye kurularak yapımı için düğmeye basılan caminin, AKP döneminde semiren inşaat firmalarından Sur Yapı tarafından ücretsiz olarak yapılacağı açıklandı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Belediye ruhsatı da şu an itibarıyla verilmiş durumda” derken, ‘hayırsever’ olarak bahsettiği Sur Yapı patronunun ruhsatı aldığını ve iş makinelerini getirip çalışmalara başladığını belirtti.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde…”

Demircan, “2013’te bu bölge imar planı iptal olunca 2015’e kadar plansız kalmıştı. 2015’te plan Danıştay’dan tekrar geri gelince burada cami yapımına da onay çıkmıştı. 2015’ten bugüne kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber burada iyi bir proje yapılması konusu tartışıldı, çalışıldı ve alternatifler üzerinde duruldu” dedi. Yapının Anıtlar Kurulunda onaylandığını, arazinin de Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait olduğunu vurgulayan Demircan, şöyle konuştu:
“Camiyi yapmak isteyen hayırsever bir iş adamı da var. Dolayısıyla kamu kaynağı harcanmadan yapılacak bu cami. Belediye ruhsatı da şu an itibarıyla verilmiş durumda. Ruhsatı alan hayırsever iş adamı iş makinelerini getirdi ve ilk çalışmalarına başladı. Bu çalışmalara kazık çakılarak başlayacak, Anıtlar Kurulunun gözetiminde devam edecek. Kazık çalışması çevredeki binalarda bir tehlike olmasın diye düşünülerek yapılıyor. Süreç bu şekilde yapılacak ve inşaatın yapılması en az bir iki yıl kadar sürecek.”