"Cenevre'de yeni Suriye anayasasının konuşulmasını bekliyorum"

De Mistura: Cenevre'de yeni Suriye anayasasının konuşulmasını bekliyorum.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli tarafların Cenevre’de yeni Suriye anayasasını istişare etmesini beklediğini söyledi.

Rus NTV televizyonuna konuşan de Mistura, “Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, tüm taraflara yardımcı oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Suriye krizinin askeri çözümü olmayacağını söylemişti. Bir sonraki adımın, anlaşma sağlandığı gibi, Cenevre’de yeni anayasa üzerinde çalışmalara başlaması olacağını düşünüyorum” dedi.
De Mistura, tarafların Cenevre’de aynı masa etrafında oturması ve yeni anayasayı yazma kararı alması halinde Soçi’de görüşülen konular üzerinde çalışabileceklerinin altını çizdi.

‘IRAK VE AFGANİSTAN’DAN DERS ÇIKARMALIYIZ’

Irak ve Afganistan’daki süreçlerden ders çıkarmaları gerektiğini de kaydeden de Mistura sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkelerde iktidar devrildikten sonra nüfusun büyük bölümü devre dışı kaldı, hiç kimse halkla konuşmaya ve anlaşmaya çalışmadı. Bunun sonucunda çoğu kişi IŞİD’e katıldı. Bu nedenle Suriye’de herkes için anayasaya ve seçimlere ihtiyaç var. Irak’ta yapılan ve IŞİD’in doğmasına neden olan hatalardan kaçınmalıyız.”