Erdoğan BBP için formülü buldu, Saadet'e çağrı yaptı

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BBP'nin kendi listelerinden aday gösterilerek ittifakta yer alabileceğini söyledi.

Erdoğan BBP için formülü buldu, Saadet'e çağrı yaptı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘Cumhur İttifakı’ ismini verdikleri seçim ittifakında MHP’nin BBP’yi ayrı bir parti görmek istememesi üzerine bu partinin AKP listelerinden seçime girebileceğini açıkladı.

Erdoğan, ittifaka olumlu yaklaşmadığı söylenen Saaadet Partisi için de kapıyı kapatmadıklarını belirterek, “Biz bütünleşelim istiyoruz” dedi.

Afrika kıtasında bulunan Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali’yi kapsayan ziyaretinin ilk durağında Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan’a sorulan bazı sorular ve yanıtları şöyle:

AFRİN OPERASYONU: DURUMLARI İZAH ETTİK

Afrin’de TSK çemberi daraltırken karşısına başka grupların çıktığı haberleri geliyor. Biz şu anda Afrin’de kimlerle karşı karşıyayız? Sayıları ne kadar?

Orada karşımızda kim varsa, kim karşımıza dikiliyorsa, biz onların karşısındayız. Karşımızda olanların kim olduğunu araştırmamız, soruşturmamız gerekmiyor. Bu konuda, ‘Kim kimdir ansiklopedisi’ne bakacak değiliz. Değişik çevreler de çıkabilir karşımıza. Çıktıkları anda biz de gereğini yapmak durumundayız. Bundan birilerinin rahatsız olup olmayacağına da bakmayız. Ne dedik biz? Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu iş için birilerinden icazet alacak değiliz. Ejderhayı yarı canlı bırakmayacaksın. Öyle veya böyle bitecek bu iş.

Şu anda bütün tüneller tamam. Oralara gelen o mikserler çok ilginçtir. Mikserler kimin? Lafarge. Lafarge kimin? Fabrikaları var orada. O tünellerin halini gördük. Bu tünellerin içinden değişik yerlere giden yaşam alanları var. Bütün bunlar ortadayken Batı bize hâlâ neyin hesabını soruyor? Türkiye eski Türkiye değil. F16’larımız SİHA’lar, tank, top, Kara Kuvvetlerimiz, hepsi gerçekten yeniden bir tarih yazdı. Bu süreç farklı bir süreç. Afrin’de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2 bin 83. Mevsim koşulları bu kadar olumsuz olmasına rağmen, son derece başarılı bir harekât gerçekleştiriliyor. Dönene kadar inşallah iyi bir konuma geldiğimizi göreceğiz. Rusya ve İran’la görüşmelerimizi yaptık. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la da yaklaşık 1 saat süren bir görüşmem oldu. Durumları izah ettik.

İTTİFAKLAR: GAYET UYUMLUYUZ

Seçim ittifakına yönelik AK Parti’nin önerisi Alt Komisyon’da. CHP’nin İP ve HDP ile ittifak yapabileceği söyleniyor. Devlet Bahçeli, CHP’nin tutumuna, “Cümbüş ittifakı” benzetmesi yaptı. Sizin yorumunuz nedir?

Bizim her şeyimiz açık. Gizli saklı adımımız yok. “Cumhur’un ittifakı” diyerek, MHP ile Sayın Bahçeli ile ikili görüşmelerimiz oldu. Komisyonlarımızı oluşturduk, çalışmalarımızı yaptık, akabinde de nihai kararı verdik. Meclis Alt Komisyonu’na kadar bitmiş oluyor. Diğerlerinin ne yaptığı bizi ilgilendirmiyor. Biz kendi işimize bakacağız. Bizimle beraber Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) de yürümesi söz konusu. Çok açık ve net onlarla konuştuk. Onların sütunda yer almaktan çok partimizin listeleri içinde yer alma durumları olabilir. Sayın Destici ile de konuştuk. Ayrıca aramızda görüşme imkânımız var. Bütün derdimiz ‘cumhurun ittifakı’nı gerçekleştirmek. İP imiş, şuymuş buymuş falan bunların milli, yerli diye bir derdi yok. Biz bu ülkenin dertleriyle ile hemdert olan, ülkenin değerlerini benimseyen insanlarla ‘cumhurun ittifakı’nı kuruyoruz. Bunu başaracağız inşallah. Şu ana kadar gayet uyumluyuz. Gittiğimiz her yerde sağ olsun, belediye MHP’deyse belediye başkanları, il başkanları bizi karşılamaya geliyor. Aynı şeyi bizim teşkilatımız da yapıyor. Sayın Bahçeli’yi gittiği illerde aynı şekilde bizim teşkilatımız da karşılıyor. ‘Cumhurun ittifakı’nı aramızda bizler fiili olarak uygulamaya başlamış durumdayız. Bu bütünleşme, bu birleşme, mart ve kasıma kadar açıkça görülsün istiyoruz.

SALİH MÜSLİM: NEDEN ALDINIZ, NEDEN BIRAKTINIZ?

Çekya’da yakalanan Salih Müslim’in serbest bırakılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu bize Batı’yı gösteriyor. Bu bize dünyayı gösteriyor. Bunlar maalesef bugüne kadar adil olmadılar. Şu anda da ikircikli bir davranış içindeler. Çekya, Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkedir. Peki şu anda AB’de PKK terör örgütü olarak kabul ediliyor mu? Ediliyor. YPG-PYD’nin terör örgütüyle iltisaklı olduğunu biz belgeleyip ispat ettik mi? Ettik. Buna rağmen terörist başını serbest bırakmışlardır. Dışişleri Bakanımızın, Adalet Bakanımızın muhataplarıyla görüşmüş olmalarına rağmen bunlar, adil olmayan bir yola tevessül ederek onu serbest bıraktılar. Peki neden aldınız, neden bıraktınız? 24 saat içinde ne değişti? Serbest bırakma kararı, Çekya’yı teröre destek veren bir ülke konumuna düşürmüştür. Bunun başka türlü izahı olamaz, bize bunu anlatamazlar. Terörist başını serbest bırakmak, teröre destek vermek demektir. Bu hadisenin başka izahı olamaz.

SAADET PARTİSİ: BÜTÜNLEŞELİM İSTİYORUZ

Saadet Partisi ile görüşmeniz oldu. Orada süreç ne durumda?

Ben görüşmeyi yaptım, hatta Sayın Şentop’u da tekrar gönderdim. Ama oradan henüz maalesef bir ses çıkmadı. Muhataplarımızdan karşılık gelmesi halinde onu da değerlendiririz. Biz bütünleşelim istiyoruz.

Kapı kapanmadı değil mi?

Hayır bizim açımızdan kapanmış değil, yasal olarak kapanmadığı ana kadar.

28 ŞUBAT: BEDEL ÖDEYECEKLER

Yargı, 28 Şubat süreci döneminde görev alan generallerle ilgili karar vermek üzere. Ergenekon ve Balyoz sanığı askerlerin bir kısmı ve medyanın bir bölümü 28 Şubat’ın FETÖ kumpası olduğunu söylüyor. Siz ne dersiniz?

Cumhurbaşkanı ve bir siyasi partinin genel başkanıyım. O süreci kısmen bedel ödeyerek yaşamış biriyim. O işin sivil kanatlarının bizim üzerimizde oynadığı oyunları gördük. Yargı bu işin sivil kanadının hangi boyutta olduğunu da ortaya çıkaracaktır.

Sivil kanat ile neyi kastediyorsunuz?

Sendikalar, medya, iş dünyası… O dönem ‘Beşli Çete’ mi ne diyorlardı? Ama bunlara hiç mi hiç dokunulmadı şu ana kadar. Savcının dediğiniz türden bir yaklaşım göstermesi, dosyalarda bazı şeylerin öne çıktığını gösteriyor. Dosyalar okunurken gözden kaçmış olanlar veya görülmek istenmemiş unsurlar herhalde öne çıkıyor. Şimdi muhtemelen bunlar da gündeme gelecektir. Bizim tek arzumuz, adaletin tecelli edilmesidir. O zaman verilmiş kararlarla mağdur oldukları için haklarını arayan insanlar var. Bedel ödemesi gerekenler buyursunlar bedelini ödesinler. O süreçte köşelerinden çok rahat, indirenler bindirenler vardı. Bizim muhtarlığımıza kadar uğraşanlar vardı. İnanıyorum ki yargı, adalet beklentisi içinde olan mağdurların haline çare olacaktır.

http://gazetemanifesto.com/2018/02/28/desticiden-ittifakta-bbpyi-istemeyen-mhpye-yanit/

http://gazetemanifesto.com/2018/02/25/mhpli-kalayci-bbpnin-ittifaka-katilmasini-uygun-bulmuyoruz/