Her dört kişiden üçü geçmişi özlüyor

Türkiye'de 15 bin 918 kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, her dört kişiden üçü geçmişe özlem duyuyor...

Her dört kişiden üçü geçmişi özlüyor

2015 ile 2017 yılları arasında 34 şehirden 15 bin 918 kişi baz alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye’de her dört kişiden üçünün geçmişe özlem duyduğu belirlendi.

Ajans Press’in gerçekleştirdiği “Türkiye Anlama Kılavuzu” araştırmasından ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de her dört kişiden üçünün geçmişe özlem duyduğu belirlendi. Böylece, “Eskiden insanların daha mutlu olduğunu düşünüyorum” diyenlerin oranı yüzde 76 olarak saptandı.

ZAMAN AVM’LERDE GEÇİYOR

Türkiye’nin tüketim alışkanlıkları, hobileri, yaşam tarzı ve boş vakitlerinde neler yaptıkları gibi çeşitli açılardan ele alarak tamamlandı. Elde edilen raporda, nüfusun yüzde 68’inin dış dünyanın acımasız, tahmin edilemez gerçeklerinden dolayı evde kalarak kendini koruma ihtiyacı hissettiğini bildirdi.

Bunun yanı sıra, yüzde 72’inin boş vakitlerini alışveriş merkezlerinde geçirdiği görülürken, AVM’lerde geçirilen sürenin ortalama 3 saat olduğu tespit edildi.

KİTAP OKUNMUYOR 

Buna ek olarak, Türkiye’de halkın yüzde 35’i hiç kitap okumazken, yüzde 44’ünün hiç sinemaya gitmediği de görüldü. Hayatında hiç konser, tiyatro veya opera izlememiş olanların oranı ise yüzde 64 olarak saptandı.

KARA HABERLERİN BAŞINDA İŞSİZLİK VE HAYAT PAHALILIĞI VAR

İncelemeye göre, Türkiye’de insanların memnuniyetsizlik karnesi de belli oldu. Medyaya yansıyan haber başlıklarına göre; işsizlik, hayat pahalılığı ve döviz kurlarında yaşanan artış, halkın memnuniyetsizlik nedenleri arasında başı çekti. Bu başlıklarda medyaya 270 binin üzerinden haber yansırken, bu konular medyanın gündemini de belirledi.