İngiltere Dışişleri Bakanı: Brexit anlaşmasıyla Türkiye gibi AB'nin uydusu olacağız

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Brexıt anlaşması için üzerinde anlaşılan metinle birlikte İngiltere'nin AB'nin "uydu"su haline geleceğini belirtip, "Türkiye" benzetmesi yaptı.

İngiltere Dışişleri Bakanı: Brexit anlaşmasıyla Türkiye gibi AB'nin uydusu olacağız

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın geçen hafta Başbakan Theresa May’i Avrupa Birliği’nden çıkış (Brexit) anlaşması konusunda uyardığını ve Brüksel ile üzerinde mutabık kalınan metni “Türkiye tuzağı” sözleriyle nitelendirdiğini yazdı.

Gazete, İngiltere hükümetinin kabine toplantısında görüşülen taslak anlaşma metnine itirazların geldiğini, Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın Türkiye’yi örnek göstererek metin üzerinde değişikliklerin yapılması gerektiğini söylediğini aktardı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın mevcut Brexit anlaşmasını ‘Türkiye tuzağı’ olarak nitelediğini belirten gazete, Hunt’un İngiltere’yi aynı Türkiye gibi “AB’ye üye olmadan Brüksel’e bağımlı” hale getireceğini söylediğini yazdı.

Daily Telegraph, Dışişleri Bakanı Hunt’ın mevcut anlaşma metninin İngiltere’yi “AB’nin bir uydusu” konumuna düşüreceğini ve İngiltere’yi Türkiye gibi süresiz biçimde AB’ye üye olmaksızın Brüksel’in politikalarına bağımlı kılacağını söylediğini yazdı.

Haberde Hunt’ın bu durumu Türkiye’nin 31 yıldır devam eden üyelik müzakereleri sonucu oluşan Brüksel-Ankara ilişkilerine benzettiği ve ‘”Türkiye tuzağı” olarak nitelendirdiği aktarıldı.