Küba'ya uygulanan ambargoya 189 ülke hayır derken, ABD ve İsrail 'devam' dedi

Küba'ya yönelik ambargoları kınayan ve kalkmasını isteyen karar, 193 üyeli BM Genel Kurulu'ndaki oylamada 189 ülke tarafından desteklendi. ABD ise her yıl olduğu gibi bu yıl da ret oyu kullandı. Oylamada ABD ile beraber İsrail de ret oyu verdi. Ukrayna ve Moldova ise oy kullanmadı.

Küba'ya uygulanan ambargoya 189 ülke hayır derken, ABD ve İsrail 'devam' dedi

ABD ve İsrail, 1992’den bu yana Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda oylanan ve Küba’ya uygulanan ekonomik ambargoya son verilmesini talep eden karar tasarısına yine ret oyu verdi.

ABD’nin Küba’ya uyguladığı ekonomik, ticari ve finansal ambargonun sonlanması talep eden tasarı bu yıl BM Genel Kurulu’nda 27. kez oylandı.

Küba’ya yönelik ambargoları kınayan ve kalkmasını isteyen karar, 193 üyeli BM Genel Kurulu’ndaki oylamada 189 ülke tarafından desteklendi. ABD ise her yıl olduğu gibi bu yıl da ret oyu kullandı. Oylamada ABD ile beraber İsrail de ret oyu verdi. Ukrayna ve Moldova ise oy kullanmadı.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri Rusya ve Çin, Küba’ya yönelik yaptırımların kaldırılması için çağrı yaparken, ABD, tasarıda bu yıl ilk kez Küba’daki insan hakları ihlallerine dikkati çeken 8 değişiklik teklifinde bulundu ancak ABD’nin değişiklik teklifi BM Genel Kurulu’nda destek görmedi.

Küba ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde 2015’te Washington ve Havana’da karşılıklı büyükelçiliklerin yeniden açılmasıyla BM Genel Kurulu’nda 1992 yılından beri oylanan bu tasarıya karşı çıkan ABD, yalnızca 2016 yılında ilk kez çekimser oy kullanmıştı.

Trump yönetimi ise göreve geldiği 2017 yılında bu yana yaptırımların devam etmesi kararını destekliyor.

Bağlayıcılığı bulunmayan BM Genel Kurulu kararı tavsiye niteliği taşırken, uluslararası toplumun tutumunu göstermesi bakımından önem taşıyor.

ABD’nin Küba’ya uyguladığı ambargolar ilk kez 1960 yılında başlamış ve ilerleyen yıllarda kapsamı daha da genişlemişti.