Anket: Başkanlığa evet diyenlerin yüzde 25'i bugün olsa hayır diyecek

Yeni anket sonucuna göre, 16 Nisan referandumunda evet diyen seçmenin 4'te 1'i bugün olsa hayır diyecek.

Anket: Başkanlığa evet diyenlerin yüzde 25'i bugün olsa hayır diyecek

AKP kulislerine yakınlığı ile bilinen danışmanlık ve anket şirketi MAK Danışmanlık, yeni anket çalışmasını tamamladı.

Abonelere iletilecek olan sonuçları daha sonra basınla da paylaşılacak olan anketle ilgili MAK Araştırma Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, dün sosyal medya hesabından bazı notlar paylaştı.

Kulat’ın ankete ilişkin paylaşımları şöyle:

“Sayın Davutoğlu ve Sayın Babacan’ın parti oyları halen sağlıklı ölçülemiyor ama bir partiye 24 Haziran da oy veren seçmenin yüzde 25’i kararsıza geçmiş durumda… Bu dramatik düşüş kesin! O seçmen geri döner mi? Yeni partilere mi gider? Onu göreceğiz…

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş referandumunda evet diyen seçmenin yüzde 25’lik bir oranı bugün referandum olsa hayır diyecek… Seçmenin önüne “güçlendirilmiş parlamenter sistem” gelse ciddi oranda evet diyecek.

O partideki dramatik düşüşe ve seçmenin kararsıza kaymasına rağmen muhalefet partilerinde de ciddi bir yükseliş yok. Bazı parti liderleri bizzat lider ‘ilk kez’ bu düzeyde eleştiriliyor. Karizma liderlik yerini oyun kurucu lidere bırakıyor.

AK Partili seçmenin yarısı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yüzde 50+ 1 şartının yanlış olduğunu, 50 + 1 şartının AK Parti’ye ciddi zarar verdiğine inanıyor.

Kulat, bu paylaşımlarından önce anket sonuçlarını Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Kurulu Üyesi İsmail Safi ile konuştuğunu da belirtti.