Bakan Çavuşoğlu için büyük rüşvet iddiası: Sessiz kaldığı her dakika...

Ukrayna'da lobi faaliyeti için 230 bin Avro aldığı öne sürülen bakanın Mevlüt Çavuşoğlu olduğu öne sürülmüştü. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bakanın acilen açıklama yapması gerekiyor” dedi.

Bakan Çavuşoğlu için büyük rüşvet iddiası: Sessiz kaldığı her dakika...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de yaptığı grup toplantısında bir bakanın yasa dışı uygulamaları bulunduğu yönünde haberler aldığını söylemesinin ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, o ismin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanyası yöneticisi Paul Manafort’un sızdırılan e-mail yazışmalarında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Başkan olarak görev yaptığı dönemde Ukrayna hükümeti adına para karşılığında lobi faaliyetinde bulunduğu öne sürüldü.

Çavuşoğlu’nun uluslararası lobicilik faaliyetlerine katıldığı ve yüklü bir ödeme aldığı iddialarını öne süren Özel, “Türk dış politikasını temsil eden bir kişinin böyle bir skandalda adı geçtiği için hemen açıklama yapması gerekiyor. Sessiz kaldığı her dakika ülkenin itibarını zedeler” dedi.

“Bu iddialar dünyanın neresinde olursa olsun sarsıcı iddialardır. Özellikle görevdeki bir bakan hakkındaysa daha da sarsıcıdır” diyen Özel, konunun üzerine gidilmesi ve açıklığa kavuşturulması gerektiğini dile getirdi.

Özel, “Bu meselenin iki boyutu var. İlki Bakan’ın şahsi itibarıdır. İkincisi ise şu anda görevde olması nedeniyle Türkiye’nin itibarıdır. Bakanın suskunluğu rahatsız edicidir. Bu tip konularda açıklama yapılmadan geçen zaman aynı zamanda iddiayı güçlendirir. Hem bakan hem de bu konuda konuşması gereken diğer kişilerin susması nedeniyle ülkenin uluslararası saygınlığı zarar görüyor” diye konuştu.