Bölge ülkelerinden darbeye kınama mesajları

Başta Küba olmak üzere Latin Amerika ülkeleri, Bolivya'daki Amerikancı darbeye karşı kınama ve dayanışma mesajları yayımladı.

Bölge ülkelerinden darbeye kınama mesajları

Latin Amerika ülkelerinden Bolivya’da yaşananlara ilişkin kınama açıklamaları geldi.

Küba Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada Morales’in istifasıyla sonuçlanan süreci ‘darbe’ olarak nitelendirdi ve kınadı.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Yaşanan darbe Bolivya’daki demokrasiyi tehdit ediyor” diyerek “Bu darbeyi sert bir şekilde kınıyoruz ve kardeş Devlet Başkanı Evo Morales’in yanındayız. Dünya Evo’nun hayatı ve özgürlüğü için seferber olmalı” ifadelerini kullandı.

MADURO’DAN SEFERBERLİK ÇAĞRISI

Bolivya’da yaşanan gelişmelere ilişkin bir kınama da Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’dan geldi. Maduro, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kardeş Başkan Morales’e yönelik tamamına eren darbeyi kati surette kınıyoruz” dedi. Maduro, siyasi ve sosyal hareketlere Bolivya’daki yerli halkların ve ırkçılık mağdurlarının hayatlarının korunmasını talep etmek için seferberlik çağrısında bulundu.

MEKSİKA VE ARJANTİN’DEN TEPKİ

Bunun yanı sıra Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, “Bolivya’da devam eden bir askeri operasyon var, bunu reddediyoruz. Meksika, demokrasiye ve kurumlara saygısını sürdürecek” açıklamasını yaptı. Ebrard, ülkesinin 20 Bolivyalı yetkiliye siyasi sığınma hakkı verdiğini ve dilerse Morales’e de sığınma teklif edeceğini söyledi.

Arjantin’in yeni seçilen Devlet Başkanı Alberto Fernández de, “Bolivya’daki kurumsal çöküntü kabul edilemez. Bolivya halkı, mümkün olan en kısa sürede bir sonraki hükümetini özgür ve bilinçli seçimlerde seçmeli” dedi.

Nikaragua hükümeti de, süreci ‘darbe’ olarak nitelendiren bir açıklamayla yaşananları kınadı.

Şili hükümeti ise yaptığı açıklamada, Bolivya’daki seçim sürecinin kesintiye uğraması konusunda endişeli olduklarını belirterek, ‘acil ve barışçıl bir çözüm’ çağrısında bulundu.