Demirtaş'tan 23 Haziran mesajı

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 23 Haziran seçimleri için "partisinden farklı tavrı olamayacağını" belirtirken, Ekrem İmamoğlu'na da "demokrasi cephesi" çağrısı yaptı.

Demirtaş'tan 23 Haziran mesajı

31 Mart yerel seçimleri öncesi “Gerekirse bağrınıza taş basın, ama mutlaka sandığa gidip ‘Faşizme hayır’ anlamına gelecek oyunuzu kullanın” diyerek ‘Millet İttifakı’nın adaylarına destek çağrısı yapan tutuklu Selahattin Demirtaş’ın 23 Haziran İstanbul seçimleriyle ilgili açıklaması da merak konusuydu.

Gazete Duvar’dan İrfan Aktan’ın aktardığına göre Demirtaş, cezaevinde 34 gazeteci, yazar ve eleştirmenin birer sorusunu yanıtladı.

Demirtaş, gazeteci Mehveş Evin’in “Ekrem İmamoğlu ve CHP’nin İstanbul siyasetini nasıl değerlendiriyorsunuz? İmamoğlu, Türkiye’nin demokratikleşmesi adına bir umut mu? 31 Mart’taki gibi 23 Haziran için de seçmenlere bir çağrı yapacak mısınız?” sorusuna şu ifadelerle yanıt verdi:

“Kutuplaştırma, öfke dili ve gerilimden usanmış topluma daha birleştirici, kucaklayan bir dille seslenmek ve bunu inanarak yapmak önemlidir. Toplum da buna değer veriyor haklı olarak. Ben dışarıdayken de çok defa söylediğim gibi, umudu kişilere bağlamak doğru olmaz. İlkelere ve bu ilkeler etrafında birleşmiş daha geniş mücadele birliklerine ihtiyaç var. Herkesin demokrasi cephesi gibi kolektif yapıların oluşmasına destek vermesi ve böylesi yapıların parçası olarak mücadele etmesi daha elzemdir. Kişiler üzerinden yürüyen mücadeleler, demokrasi kültürünün oluşmasına yeterli ve kalıcı katkı sağlamaz. Sayın İmamoğlu’nun da mevcut pozisyonunu ve haklı halk desteğini kalıcı hale getirebilmesinin yolu budur. 23 Haziran seçimine ilişkin partim HDP tavrını ortaya koyuyor zaten. Benim de bundan farklı bir tutumum olmaz.”